Այսօրվա համար էր պետք Ադրբեջանին Խոջալուն
Вспомните что вы творили в Ходжалы,- գրել է ադրբեջանցի տգետ կենդանին «Գաղափարախոսության վայրիվերումները» նյութի ռուսերենի տակ։
Ոչ միայն։
Ցանկացած իրենց վայրենությունների մասին նյութերի տակ կատաղած գրում են՝ բա որ դուք Խոջալուն...։ Սումգաիթի ցեղասապնության պատումների տակ, Մարաղայի, Բաքվի ջարդերի, գերիների գլխատման, երեխաների գազանավարի հոշոտման (6 ամսական եփած հայ երեխեք եմ տեսել), դիերի մասնատման...։ Մեկ ուզում ես ասել՝ գոնե նայեք որը որից հետո եղել, այն էլ դա էլ պիտի պտտեն, թե՝ տեսա՞ք, ուրեմն արել եք։
1962թ. ծնված Ռաշիդ Բեգլարյանն այս տարվա օգոստոսին Պուտինի ձեռմամբ, Ալիև-Փաշինյան պայմանավորվածությամբ միակ ճանապարհով Արցախից Հայաստան գալիս ձերբակալվել էր ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից Աղավնո գյուղի մոտակայքում:
Աղավնոն չէր էլ մտնում 2020 նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի մեջ որպես «տալու», հետո միայն բանավոր, անհասկանալի զրույցներով Փաշինյան-Ալիև որոշեցին, որ քայլ առ քայլ ապագա կա ապագա տա։ Սրանք որոշեցին, տարածքային կառավարման  նախարար Հայկ Խանումյանը տարածքները կառավարեց՝ դատարկեց, տվեցին ադրբեջանին։
Հիմա Ռաշիդ Բեգլարյանին Բաքվում կալանավորել են, թե՝ Խոջալուն դու ես արել։
Այս օրվա համար էր արած Խոջալուն. Մարդկանց բռնում, դատնում են, կալանավորում, միջազգային հանությանը ցցնում իրենց ադրբեջանական արդարադաույունը, թե տեսեք՝ ինչեր են արել ու դա ժամանակ չի ճանաչում։
Ուր են երեխաներ վառած, խաշած, մորթած, գերիներ գլխատած, կանանց անդամահատած, այրած ադրբեջանցի-թուրքերի անուն-ազգանունները։
Այսքան թուրք է շրջում Հայաստանում, զարգացնում իշխանությունների տուրիզմը։ Դրանք մեջ «ռաշիդբեգլարյաններ» չկա՞ն, ԱԱԾ-ն բռնի, հասկանանք, որ մի բան էլ մենք սովորեցինք ադրբեջանցիներից, որ ՀՀ դատարաններն էլ հայրենասիրական գործ են անում։

«Вспомните что вы творили в Ходжалы», – написал под русской версией материала «Перипетии идеологий» азербайджанский невежда-нелюдь.
И не только тут.
Под любым касающимся их зверств материалом яростно пишут, дескать, а когда вы, а Ходжалу… Под свидетельствами очевидцев геноцида в Сумгаите, материалами о погромах в Мараге, Баку, обезглавливаниях азербайджанцами армянских пленных, зверских пытках детей («Видела сваренных заживо 6-месячных армянских детей»), глумлениях над телами… Хочется сказать – хотя бы посмотрите хронологию, потом думаешь, и это перевернут с ног на голову, мол, вот видите, значит, сделали все же…
Рашид Бегларян (1962 г.р.) в августе с.г. был задержан погранслужбой Азербайджана близ села Ахавно, когда направлялся в Армению из Арцаха по ставшей единственной из-за договоренности Алиев-Пашинян, с руки Путина, дороге.
Ахавно же, в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, не подлежал сдаче, только потом в устной форме, непонятными беседами Алив-Пашинян решили, что шаг за шагом будущее есть будущее сдать ("Будущее есть будущее" – предвыборный лозунг партии власти "Гражданский договор" на парламентских выборах. – Ред.). Эти решили, арцахский министр территориального управления Айк Ханумян поуправлял территориями, опустошил их и сдал азербайджанцам.
Сейчас Рашида Бегларяна арестовали в Баку – якобы за Ходжалу.
Ходжалу сделали для сегодняшнего дня. Людей задерживают, судят, осуждают, выставляют свое азербайджанское правосудие перед международным сообществом, дескать, посмотрите, что они натворили и это не имеет срока давности.
Где имена и фамилии азербайджанцев-турок, которые жгли, варили, резали детей, обезглавливали пленных, калечили женщин, сжигали их?
По Армении разгуливают столько турок, развивают туризм властей. Среди них нет «рашидовбегларянов», которых может поймать СНБ, чтобы поняли – чему-то и мы научились у азербайджанцев, и суды РА заняты патриотичным делом.