Ճշմարտության, արդարության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը կժամանի Հայաստան
ՄԱԿ-ի ճշմարտության խթանման, արդարադատության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խրախուսման հարցերով հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլին 2023 թվականի նոյեմբերի 16-ից 24-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Հայաստանում։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են՝ իր այցի ընթացքում ՄԱԿ-ի փորձագետը կգնահատի ճշմարտության, արդարադատության, հատուցման, հիշատակման և չկրկնվելու երաշխիքների խրախուսման ոլորտներում միջոցները, որոնք ընդունվել են Հայաստանի իշխանությունների կողմից՝ անդրադառնալու հակամարտության, պետության կողմից բռնաճնշման կամ քաղաքացիական անկարգությունների ժամանակ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներին։
Փորձագետը կհանդիպի կառավարության պաշտոնյաների, օրենսդիր մարմնի, դատական իշխանության, անվտանգության ուժերի, մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների անդամների, զոհերի խմբերի և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ: Նա կայցելի Երևան և հանրապետության այլ վայրեր:
2023 թվականի նոյեմբերի 24-ին Հատուկ զեկուցողը մամուլի ասուլիս կհրավիրի տեղական ժամանակով ժամը 10:30-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի նիստերի դահլիճում (Պետրոս Ադամյան 14): Լրագրողների մուտքը խիստ սահմանափակ է։

Спецдокладчик ООН прибудет в Армению
Специальный докладчик ООН по вопросам содействия установлению истины, правосудию, возмещению и гарантиям неповторения Фабиан Сальвиоли с 16 по 24 ноября будет находиться с официальным визитом в Армении. Об этом говорится в сообщении офиса Верховного комиссара ООН по правам человека.
Согласно информации, в ходе своего визита эксперт ООН оценит меры, предпринимаемые властями Армении в сферах стимулирования истины, справедливости, возмещения, упоминания и гарантий неповторения, коснется серьезных нарушений прав человека во время конфликта, гражданских беспорядков.
Он проведет встречи с должностными лицами правительства, представителями законодательного органа, судебной власти, сил безопасности, национального института по правам человека, членами организаций гражданского общества. Он посетит Ереван и другие места республики.
24 ноября 2023 года в 10:30 по местному времени спецдокладчик ООН созовет в зале заседаний офиса ООН пресс-конференцию.