Ճշմարտության, արդարության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը կժամանի Հայաստան
ՄԱԿ-ի ճշմարտության խթանման, արդարադատության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խրախուսման հարցերով հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլին 2023 թվականի նոյեմբերի 16-ից 24-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Հայաստանում։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են՝ իր այցի ընթացքում ՄԱԿ-ի փորձագետը կգնահատի ճշմարտության, արդարադատության, հատուցման, հիշատակման և չկրկնվելու երաշխիքների խրախուսման ոլորտներում միջոցները, որոնք ընդունվել են Հայաստանի իշխանությունների կողմից՝ անդրադառնալու հակամարտության, պետության կողմից բռնաճնշման կամ քաղաքացիական անկարգությունների ժամանակ մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներին։
Փորձագետը կհանդիպի կառավարության պաշտոնյաների, օրենսդիր մարմնի, դատական իշխանության, անվտանգության ուժերի, մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների անդամների, զոհերի խմբերի և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ: Նա կայցելի Երևան և հանրապետության այլ վայրեր:
2023 թվականի նոյեմբերի 24-ին Հատուկ զեկուցողը մամուլի ասուլիս կհրավիրի տեղական ժամանակով ժամը 10:30-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի նիստերի դահլիճում (Պետրոս Ադամյան 14): Լրագրողների մուտքը խիստ սահմանափակ է։

The UN Special Rapporteur on the promotion of truth, justice, reparation and guarantees of non-recurrence, Fabian Salvioli, is paying an official visit to Armenia from 16 to 24 November.
During his visit, the UN expert will assess the measures in the areas of truth, justice, reparation, memorialisation and guarantees of non-recurrence that have been adopted by authorities in Armenia to address the legacy of serious violations of human rights committed in situations of conflict, state repression or civil unrest.
The expert will meet with Government officials, members of the legislature, the judiciary, the security forces, national human rights institution, civil society organisations, victims’ groups and representatives of the international community. He will visit Yerevan and other parts of the country.
The Special Rapporteur will hold a press conference on 24 November 2023 at 10:30 local time at the UN Conference Hall of the UN House (14, Petros Adamyan Street). Access will be strictly limited to journalists.