Զատուլին. 2021 թ.-ի ընտրություններից առաջ Հայաստանի ընդդիմությունը խնդրեց, որ ինչ-որ կերպ սատարենք իրենց
Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանի ուղիղ եթերում մեկնաբանել է Հայաստանի հետ հարաբերություններում առկա խնդիրները։
- Չե՞նք պատրաստվում այս ամբողջ ընթացքում սրել իրավիճակը:
-Դե, նախ ուզում եմ ասել, եթե նախկինում, երբ ես խոսում էի այս մասին, զգուշացնում էին Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո, ինձ ասում էին՝ Դուք իրականության հետ լավ չեք, նրան ժողովուրդն է աջակցում, մենք չենք կարող, այսպես ասած, համագործակցեք ընդդիմության հետ, մենք սկզբունքային գիծ ունենք, աշխատում ենք ղեկավարների, պաշտոնական իշխանությունների հետ։
2020 թվականին նա տապալեց ռազմական գործողությունները, կարծում եմ՝ միտումնավոր այն արեց, քանի որ պետք է ազատվեր Ղարաբաղից։ Ասացինք՝ դե գիտեք, այստեղ չենք կարող... Դրանից հետո գնացին ընտրության։ Ընդդիմությունը դիմեց մեզ և խնդրեց, որ ինչ-որ կերպ տեսանելիորեն աջակցենք իրեն։ Ասացինք՝ ոչ մի դեպքում, դուք ինչ եք խոսում, եթե Փաշինյանին ինչ-որ բան պատահի, նա ստորագրել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ղարաբաղում պատերազմի ավարտի այս պայմանագիրը, ստորագրած երեքից մեկն է։
-Դե, մեկ ուրիշը կվերաստորագրեր:
– Եթե նա չլինի, ապա նորից կսկսվեն ռազմական գործողություններ, մենք կներգրավվենք, մեզ կներքաշեն, մենք չենք ուզում, որ մեզ ներքաշեն, մենք մեր գործերն ունենք, այնպես որ ձեռք մի՛ տվեք նրան։ Դե, հասել ենք նրան, որ արդեն դասագրքերն այլևս չեն ընդունվում։
– Դասագրքեր չեն այնտեղ, զենքի թեմա էլ է եղել։ Հիշում եք, Փաշինյանը վերջերս հայտարարեց, որ իրենք օտարերկրյա զենք են գնելու, քանի որ ռուսականը այնքան էլ լավը չէ։ Բայց պարզվում է, որ այն եղել է օրիգինալ փաթեթավորման մեջ, այսինքն՝ նույնիսկ չեն էլ բացել։
- Դա իրականում այնքան էլ պարզունակ չէ: Եվ ասել, որ նա չի օգտագործում այն հիմքերից, որոնք մենք ստեղծում ենք իր համար…Իսկ մենք այդ պատճառներ ստեղծում նրա համար... Այո, մեզանից զենք են գնել։ Ուկրաինայում հատուկ գործողության պատճառով մենք հետաձգում ենք դրա առաքումը։ Նրանք օգտվեցին դրանից՝ ուրիշներին դիմելու համար:
Այո, մենք մեր խաղաղապահներին Լեռնային Ղարաբաղ ենք մտցրել՝ ելնելով պատերազմի արդյունքներից և երկու կողմերի հետ պայմանավորվածություններից, որից հետո Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է, և ինքը կասկած չունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցում։ Անմիջապես մենք հայտնվեցինք շատ տարօրինակ դերում, այնտեղ մեր զինվորականները, ոչ թե որպես երկու կողմերի բաժանարարներ էին, այլ՝ որպես ընդհանրապես մանդատ չունեցող մարդիկ։ Եվ մենք նորից հայտնվեցինք մի իրավիճակում, որ ստիպված ասացինք՝ լավ, քանի որ Փաշինյանն է ասել, իսկ նա ամենագլխավոր հայն է, նշանակում է՝ այդպես է։
Ի՞նչ իմաստ ուներ, որ մենք հետևեինք Փաշինյանի օրինակին: Մենք պետք է պաշտպանեինք մեր վարկածը՝ մենք այնտեղ ենք, քանի որ առանց մեր ներկայության այնտեղ մշտական բռնության և արտաքսման սպառնալիք կաառաջանար։
Ինչ է պատահել? Ինչ եղավ, որ այսօր ԼՂ-ում ոչ մի հայ չկա, հարյուր հազար մարդ վերցրեց ու հեռացավ։ Այն իրական տեղահանություն է Ադրբեջանի գործողությունների ազդեցության վերքո, որի հետ մենք չենք վիճել այս հարցում՝ ստանձնելով խաղաղապահ գործառույթները:

Затулин: Оппозиция Армении перед выборами 2021 года обращалась к нам и просила как-то ее зримым образом поддержать, мы сказали – ни в коем случае
Первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин выступил с комментарием об актуальных проблемах в отношениях с Арменией в прямом эфире радиостанции «Говорит Москва».
– А мы не будем обострять всё это время?
– Ну, во-первых, я хочу сказать, если раньше, когда я об этом говорил, предупреждал после прихода Пашиняна к власти, мне говорили, Вы не в ладах с реальностью, его же поддерживает народ, мы же не можем, вообще говоря, с оппозицией сотрудничать, у нас принципиальная линия, мы работаем с главами, работаем с официальной властью.
В 2020 году он провалил военные действия, я думаю, нарочно это сделал, потому что надо было избавиться от Карабаха. Мы сказали, ну Вы знаете, мы же не можем тут… После этого пошёл на выборы. Оппозиция обращалась к нам и просила как-то её зримым образом поддержать. Мы сказали, ни в коем случае, Вы что, если что-то с Пашиняном случится, он же подписал, один из трёх, кто подписал это соглашение о прекращении войны в Карабахе 9 ноября 2020 года.
– Ну переподписал бы кто-нибудь другой.
– Если его не будет, то там как бы вновь начнутся военные действия, мы будем вовлечены, мы будем втянуты, мы не хотим быть втянуты, у нас свои дела, поэтому не трогайте его. Ну вот мы доигрались до того, что теперь учебники не принимают.
– Там не учебники, там же тема с вооружениями тоже была. Помните, недавно Пашинян объявлял, что мы будем закупать какое-то иностранное вооружение, потому что вот российское не очень. А оказывается, оно было в заводской упаковке, то есть они его даже не распаковали.
– Там на самом деле не всё так просто. И сказать, что он не пользуется теми основаниями, которые мы ему создаём, а мы ему создаём основания… Да, они закупили у нас вооружение. Мы из-за спецоперации на Украине тянем с его поставкой. Они этим воспользовались для того, чтобы обратиться к другим.
Да, мы ввели своих миротворцев в Нагорный Карабах по результатам войны и договорённостей с обеими сторонами, после чего Пашинян заявил о том, что Карабах — это внутреннее дело Азербайджана, и он в этом не сомневается, в территориальной целостности Азербайджана. Тут же мы оказались в очень странной роли, наши военные там, не как разводящие две стороны, а как вообще люди без всякого мандата. И мы опять оказались в ситуации, когда мы заявили, ну раз Пашинян сказал, ну он же самый главный армянин, значит, так оно и есть.
Какой был смысл нам идти на поводу у Пашиняна? Мы должны были отстаивать свою версию: мы там находимся потому, что без нашего там нахождения возникает постоянная угроза насилия, депортации.
Что произошло? Произошло то, что сегодня ни одного армянина в этом Нагорном Карабахе нет, сто тысяч человек снялись и ушли. Это депортация настоящая под влиянием действий Азербайджана, с которым мы не стали спорить в этом вопросе, взяв на себя миротворческие функции.