ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել ի պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ նոյեմբերի 21-ի հայտարարության.
«Հայկական կողմը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով Հայաստանի քաղաքական կամքը՝ ջանքեր գործադրելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայության հաստատման ուղղությամբ, նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորմասն մասին համաձայնագրի իր՝ թվով 6-րդ խմբագրությունը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչ Հայաստանն ադրբեջանական վերջին առաջարկները ստանալուց հետո դիտարկում էր դրանք և պատրաստակամ էր շարունակել պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները՝ չնայած ԼՂ-ում ծանր շրջափակման հետևանքով օրեցօր սրվող մարդասիրական ճգնաժամին, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնածավալ ռազմական հարձակում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Հաջորդիվ, շարունակելով բացահայտ կերպով արհամարհել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու հնարավորությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերը, ադրբեջանական կողմը չմասնակցեց նախ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Գրանադայում, ապա Բրյուսելում երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպումներին, թեև այդ հնգակողմ և եռակողմ հանդիպումները նախապես համաձայնեցված էին:
Հայկական կողմը շարունակել է աշխատանքները համաձայնագրի տեքստի շուրջ և առավել արդյունավետ է համարել դրանք ներկայացնել Ադրբեջանին հենց ենթադրվող հանդիպումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու փորձերը կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցողականորեն փոխանցել է համաձայնագրի վերաբերյալ իր դիտարկումները և, ինչպես բազմիցս նախկինում, ապացուցել է, որ պատրաստ է կրկին ներգրավվել բանակցություններում՝ որպես ուղենիշ ունենալով՝
.միմյանց տարածքային ամբողջականության՝ առանց երկիմաստությունների փոխադարձ ճանաչումը և հարգումը,
.համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա հետագա սահմանազատման գործընթացի իրականացումը,
.պետությունների ինքնիշխանության ու իրավազորության լիակատար հարգման և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին՝ կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում: Հայկական կողմը շարունակում է դրսևորել այդ կամքը: Այդ կամքի արտահայտություններից է նաև այն, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին»:

МИД Армении ответил Баку
Армянская сторона, еще раз подтвердив политическую волю Армении приложить усилия в направлении нормализации отношений с Азербайджаном и установления мира и стабильности на Южном Кавказе, 21 ноября передала шестую редакцию соглашения о регулировании отношений с азербайджанской стороной. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в ответ на заявление МИД Азербайджана от 21 ноября.
«Считаем целесообразным напомнить, что Армения, до получения последних азербайджанских предложений, рассматривала их и была готова продолжить переговоры по проекту соглашения. Несмотря, на обостряющийся день ото дня гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе из-за тяжелой блокады, 19 сентября Азербайджан осуществил широкомасштабное военное нападение на народ Нагорного Карабаха, которое привело к насильственному перемещению всего армянского населения Нагорного Карабаха.
Далее, продолжая открыто игнорировать возможность возвращения к мирному процессу и усилия международных партнеров в этом направлении, азербайджанская сторона не приняла участия во встречах на уровне глав государств сначала в Гранаде в рамках Европейского политического сообщества, а затем в Брюсселе, хотя эти пятисторонние и трехсторонние встречи были согласованы ранее.
Армянская сторона продолжила работу над текстом соглашения и сочла наиболее эффективным представить его Азербайджану именно в ходе предполагаемых встреч. Тем не менее, с целью предотвратить попытки завести переговорный процесс в тупик и достичь долгосрочного мира в нашем регионе, Республика Армения конструктивно передала свои наблюдения по соглашению и, как неоднократно это бывало и ранее, доказала, что готова вновь включиться в переговоры, имея в качестве ориентира:
Взаимное признание и уважение территориальной целостности друг друга без двусмысленностей;
Осуществление дальнейшего процесса демаркации в соответствии с Алма-Атинской декларацией и последними легитимными советскими картами;
Разблокирование инфраструктур региона на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции государств и принципов равенства и взаимности.
Армянская сторона продолжает считать, что, несмотря на все сложности и вызовы, существует реальная возможность установления мира между двумя странами, который может быть реализован при наличии политической воли с обеих сторон. Армянская сторона продолжает демонстрировать такую ​​волю. Одним из проявлений этой воли является и то, что Армения предложила Азербайджану провести заседание делимитационной комиссии на государственной границе между двумя странами», - говорится в заявлении армянского внешнеполитического ведомства.