«Փողերի լվացման» հիմնավոր կասկածը չի հաստատվում․ փաստաբանը՝ Արմեն Աշոտյանի գործի մասին
«Ժամանակի սղության պատճառով չհասցրեցինք ներկայացնել մեր միջնորդությունները, որոնցից մեկը վերաբերում է կարճմանը։ Վերաքննիչ կոռուպցիոն դատարանն այս անգամ ուժի մեջ թողած որոշումը հետաքրքիր ձևով վերահաստատել է, որ փողերի լվացման հիմնավոր կասկածներ չկան»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արմեն Աշոտյանի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ դատաքննության փուլում կայացվել է դատական ակտ, որով ոչ միայն մեղադրանքը չի հաստատվում, այլև նվազագույն շեմը՝  «փողերի լվացման» հիմնավոր կասկածը չի հաստատվում։
«Հաջորդ դատական նիստին կներկայացնենք այս միջնորդությունը։ Վերաքննիչ կոռուպցիոն դատարանի որոշման եզրափակիչ մասը համարում եմ ապօրինի, քանի որ Աշոտյանը մնացել է կալանքի տակ։ Այդ մեկնաբանությունը պարտավոր է ստանալ իրավաբանական կյանք։ Հակառակ դեպքում ՝ կունենանք ևս մեկ ապացույց՝ քաղաքական հետապնդման և դատական համակարգի արդեն դե յուրե կազմաքանդման մասին»,- ասաց փաստաբանը։

Адвокат – о деле Армена Ашотяна: Основное подозрение об «отмывании денег» не подтверждается
«Из-за нехватки времени нам не удалось представить наши ходатайства, одно из которых связано с прекращения дела. Апелляционный антикоррупционный суд на этот раз подтвердил решение суда, но обоснованных подозрений в отмывании денег, тем не менее, нет», – заявил в беседе с журналистами адвокат Армена Ашотяна – Тигран Атанесян.
По словам адвоката, на стадии судебного разбирательства был составлен судебный акт, которым не подтверждено не только обвинение, но и минимальный порог – обоснованное подозрение в «отмывании денег».
«На следующем судебном заседании представим данное ходатайство. Считаю заключительную часть Апелляционного антикоррупционного суда незаконной относительно того, что Ашотян остался под арестом, но эта трактовка должна получить юридическую силу. В противном случае будет получено ещё одно доказательства о политическом преследовании и де-юре разрушении судебной системы», – отметил адвокат.