ԱՀԿ-ն դիմել է Պեկինին՝ ներկայացնելու երեխաների մոտ անհայտ տեսակի թոքաբորբի բռնկման մասին տվյալները
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) Չինաստանից լրացուցիչ մանրամասներ է խնդրել երեխաների մոտ շնչառական հիվանդությունների աճի վերաբերյալ: Այն նաև տեղեկություններ է ակնկալում գրիպի, SARS-CoV-2-ի, շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) և միկոպլազմային թոքաբորբի շրջանառության միտումների մասին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել Է ԱՀԿ Ժնևի շտաբը:
«ԱՀԿ-ն պաշտոնական հարցում է ուղարկել Չինաստան՝ երեխաների մոտ շնչառական հիվանդությունների աճի և թոքաբորբի բռնկումների մասին մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ», - ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
ԱՀԿ-ն հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչները հայտնել են երկրում շնչառական հիվանդությունների դեպքերի աճի մասին։ Չինաստանի իշխանությունները դա բացատրում են COVID-19-ի սահմանափակումների վերացումով և հայտնի պաթոգենների շրջանառությամբ, ինչպիսիք են գրիպը, միկոպլազմային թոքաբորբը, RSV-ն և SARS-CoV-2-ը:
Նոյեմբերի 21-ին լրատվամիջոցները հաղորդել էին Չինաստանի հյուսիսում երեխաների մոտ չբացահայտված թոքաբորբի օջախների մասին:
«Հասկանալի չէ՝ դրանք կապված են շնչառական վարակների ընդհանուր աճի հետ, որոնց մասին ավելի վաղ հայտնել էին Չինաստանի իշխանությունները, թե առանձին իրադարձությունների», - հայտարարել է կազմակերպությունը։
Այսպիսով, ԱՀԿ-ն Չինաստանից խնդրել է համաճարակաբանական և կլինիկական տեղեկատվություն, լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքներ, մանրամասն տեղեկություններ պաթոգենների շրջանառության և առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության մասին։

ВОЗ запросила у Китая информацию в связи с ростом респираторных заболеваний у детей
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запросила у Китая дополнительные сведения о росте респираторных заболеваний у детей. Она ожидает также информацию о тенденциях в циркуляции гриппа, SARS-CoV-2, респираторно-синцитиального вируса (RSV) и микоплазменной пневмонии, сообщила женевская штаб-квартира ВОЗ.
"ВОЗ направила официальный запрос Китаю о предоставлении подробной информации о росте респираторных заболеваний и об очагах пневмонии у детей", - говорится в заявлении организации.
Как передает ТАСС, в ВОЗ напомнили, что на пресс-конференции 13 ноября представители Национальной комиссии здравоохранения Китая сообщили об увеличении количества заболевших респираторными заболеваниями в стране. Китайские власти объяснили это отменой ограничений, связанных с COVID-19, и циркуляцией известных патогенов, таких как грипп, микоплазменная пневмония, RSV и SARS-CoV-2.
21 ноября СМИ сообщили об очагах недиагностированной пневмонии у детей на севере Китая. "Нет ясности в том, связаны они с общим ростом респираторных инфекций, о которых ранее сообщали китайские власти, или с отдельными событиями", - констатировали в организации. В этой связи 22 ноября ВОЗ обратилась за эпидемиологической и клинической информацией и результатами лабораторных исследований по этим очагам через механизм Международных медико-санитарных правил.