Ոստիկանության բաժնում արդեն քաղաքացին տեղեկացել է, որ հայրը տանը մահացել է.ՆԳՆ փոխնախարար
«Դեպքին տեղյակ եմ, պարեկները ձերբակալել են քաղաքացու, բնականաբար՝ իրավաչափ նպատակներով»,-կառավարության դիմաց լրագրողներին հայտնեց ՆԳՆ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը:
Փոխնախարարի ներկայացմամբ՝ քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել բակում, պարեկներին է մոտեցել քաղաքացու հայրը և նրան ներկայացրել են, թե ինչ նպատակով է ձերբակալվում որդին:
Տղային հասցրել են բաժին, հայրը բարձրացել է տուն, հետո բաժնում արդեն քաղաքացին տեղեկացել է, որ հայրը տանը մահացել է:
«Նախարարության ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունում դեպքի մանրամասներն ամբողջովին ուսումնասիրվել են, այդ թվում՝ պարեկների կրծքին ամրացված տեսախցիկենրի ձայնագրությունները և դրանով պարեկային ծառայողների կողմից որևէ խախտում չի արձանագրվել»,-հայտարարեց փոխնախարարը:
Նա ասաց, որ ճիշտ չէ այն տեղեկատվությունը, թե պարեկների աչքի առաջ է տեղի ունեցել մահը և նրանք որևէ միջամտություն չեն ցուցաբերել և, որ կարող են նաև հանրությանը տեսաձայնագրությունները տրամադրել:
Պատասխանելով ձերբակալման պատճառների մասին հարցին՝ Արփինե Սարգսյանը հայտնեց, որ քաղաքացին չի ենթարկվել պարեկների օրինաչափ պահանջին և հետագայում որպես հարկադրանքի միջոց կիրառվել է ձերբակալությունը:
Փոխնախարարը չպատասխանեց հարցին, թե արդյոք գույքահարկ չվճարելու համար են քաղաքացուն ձերբակալել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս տեղեկություն տարածվեց, որ Կապանում պարեկները մեքենան տևական ժամանակ վարել են քաղաքացի Ռազմիկ Մարտիրոսյանի հետևից, հասել մինչև տան բակ ու կանգնեցրել վարորդին։ Մեքենայի գույքահարկը չվճարելու համար պարեկների ու քաղաքացու միջև վիճաբանություն ու քաշքշուկ է տեղի ունեցել: Որդու նկատմամբ կատարված բռնությունը տեսնելով՝ հայրը իջել է տնից, մոտեցել պարեկներին ու խնդրել դադարեցնել բռնությունը: Պարեկները ձեռնաշղթաներ են հագցրել որդուն և տարելորից հետո հոր ինքնազգացողությունը վատացել է նա մահացել էր սրտի կաթվածից:

Замглавы МВД Армении: В отделении полиции гражданину сообщили, что его отец умер дома
«Мне известно об инциденте, патрули задержали гражданина, естественно, в законных целях», – замглавы МВД Армении Арпине Саркисян.
По её словам, поскольку инцидент произошел во дворе, к патрульным подошел отец гражданина и ему пояснили, за что задерживают сына.
Парня доставили в отделение, его отец отправился домой, а позже в отделении гражданину сообщили, что его отец умер дома.
«В управлении внутренней безопасности и противодействия коррупции министерства полностью изучены детали происшествия, в том числе записи камер, прикрепленных к груди патрульных, никаких нарушений со стороны патрульных не зафиксировано», – заявила замминистра.
Она отметила, что информация о смерти гражданина на глазах у полицейских не соответствует действительности.
Отвечая на вопрос о причинах задержания, Арпине Саркисян сказала, что гражданин не выполнил законное требование патрулей и в дальнейшем арест был использован в качестве меры принуждения.
Напомним, ранее стало известно, что патрульные в Капане остановили во дворе дома гражданина Размика Мартиросяна. Между патрульными и гражданином произошла ссора и потасовка за неуплату налога на автомобиль. Отец гражданина, ставший очевидцем потасовки из окна дома, подошел к патрульным, попросив прекратить насилие. Патрульные надели наручники на гражданина и подвергли приводу. Затем состояние отца гражданина ухудшилось, после чего он скончался от инфаркта.