Մատենադարանում կբացվի «Լուսանկարչական գանձարանի հայտնությունը» բացառիկ ցուցահանդես
Նոյեմբերի 25-ին Մաշտոցյան Մատենադարանի թանգարանային մասում կբացվի «Մատենադարան․ լուսանկարչական գանձարանի հայտնությունը» խորագրով բացառիկ ցուցահանդես։
Մատենադարանի տարբեր հավաքածուներում հայտնաբերվել են այնպիսի լուսանկարներ, որոնք պատմական, աղբյուրագիտական, արվեստաբանական և ազգագրական տեսանկյունից առանձնահատուկ կարևորություն ունեն: Լուսանկարներում արտացոլված են ինչպես Արևելյան, այնպես էլ Արևմտյան Հայաստանի պատմամշակութային կոթողները, կյանքն ու կենցաղը, անվանի հայերի դիմանկարներ, ազգագրական նյութեր և այլն։
Ցուցահանդեսի միջոցով առաջին անգամ կանդրադառնանք Մատենադարանում պահվող լուսանկարներին՝ նպատակ ունենալով արժևորել այդ հսկայական ժառանգությունը և շեշտել յուրաքանչյուր լուսանկարի կարևորությունը։
Մատենադարանից հայտնում են, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ այդ լուսանկարները նոր շունչ ու կենդանություն կստանան։

The Mashtots Matenadaran Museum in Yerevan will open an exclusive exhibition called "Matenadaran: The Revelation of the Photographic Treasury" on Saturday 25 November.
In the various collections of Matenadaran, some photographs hold significant importance from historical, artistic, source science, and ethnographic perspectives. These photos depict the historical and cultural monuments of both Eastern and Western Armenia, everyday life and household items, portraits of famous Armenians, ethnographic materials, and more, organizers said.
The exhibition aims to highlight the significance of each photograph and emphasize the importance of preserving this valuable cultural heritage.