Արծվաշենն ինքնիշխան Հայաստանի տարածք է.Փաշինյան
«Եթե ես ուզենամ էլ, չեմ կարող ասել, որ նման հարց չկա: Արծվաշենը ինքնիշխան Հայաստանի տարածք է, ես չեմ կարող ուղղակի ասել՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի այս կտորի հետ գործ չունենք»,-պատասխանելով ՀՀ-ի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հարցերին՝ ասաց Փաշինյանը:
Նա հայտնեց, որ երբ Հայաստանը  Արծվաշենի հարցը բարձրացնում է, Ադրբեջանն էլ իր հերթին բարձրացնում է այն անկլավների հարցը, որն իր բնութագրմամբ և ԽՍՀՄ քարտեզներով ու որոշումներով դե յուրե գոյություն են ունեցել:
«Եթե ասենք անկլավի հարց չկա, ուրեմն պետք է ասենք, որ էքսկլավի հարց էլ չկա, Արծվաշենի հարց էլ չկա, բայց երկու հարցն էլ կա: Խաղաղության գործընթացում այդ երկու հարցերը պետք է կարգավորվեն»,-նշեց Փաշինյանը:
Մենք պատրաստ ենք փոխանակվել գերիներով՝ բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով
Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտարարեց, որ Ադրբեջանում գերեվարված հայերի խնդիրը իր քաղաքական թիմի ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ճկունություն ցուցաբերել այս հարցում և գերիներին վերադարձնելու համար սկսել աշխատել Ադրբեջանի հետ։
«Միաժամանակ մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել Հայաստանում դատապարտված ադրբեջանցիներին տեղափոխել Ադրբեջան՝ փոխանակելով մեր գերիներով՝ բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով՝ հարցին տալով բացառապես մարդասիրական բնույթ»,-հայտնեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ գերիներին վերադարձնելու նպատակով Հայաստանը դիմել է նաև ՄՔԴ-ին և այլ միջազգային կառույցներին, սակայն կատարված աշխատանքը բավարար չեն, քանի դեռ գերիներ կան։
«Ես դժգոհ եմ, որ մինչ օրս այս հարցում առաջընթաց չի գրանցվել, և ներողություն եմ խնդրում և՛ գերեվարված մեր եղբայրներից, և՛ նրանց ընտանիքներից»,-ասաց  Փաշինյանը։

«Я если и захочу, не могу сказать, что такого вопроса нет. Арцвашен – суверенная территория Республики Армения. И я не могу сказать, что нам нет дела до этого отрезка суверенной территории РА», – сказал Никол Пашинян в прямом эфире, отвечая на вопрос гражданина, стоит ли в переговорах вопрос так называемых «анклавов».
«Когда мы поднимаем вопрос об Арцвашене, естественно, Азербайджан, в свою очередь, поднимает вопрос об анклавах, которые, по его описанию и картам Советского Союза, существовали де-юре.
Если мы говорим, что об анклаве не может быть и речи, то мы должны сказать также, что не может быть и речи об эксклаве, не может быть и речи об Арцвашене. Поэтому оба эти вопроса должны быть решены в рамках мирного процесса», – отметил Пашинян.
Мы готовы обменять наших пленных – по принципу «всех на всех»
Никол Пашинян заявил также, что вопрос удерживаемых Азербайджаном армняских пленных находится в центре ежедневного внимания его команды.
По его словам, армянская сторона выразила готовность проявить гибкость в этом вопросе и начать работать с Азербайджаном для возвращения пленных.
«При этом мы выразили готовность передать Азербайджану осужденных в Армении азербайджанцев, обменяв их на наших пленных, – по принципу «всех на всех», придав вопросу исключительно гуманитарный характер. Второй путь решения вопроса – юридический. По всем случаям Армения обратилась в МУС и другие международные структуры, однако проделанную работу невозможно считать достаточной пока в Азербайджане остаются армянские пленные.
Я недоволен тем, что до сих пор прогресса в этом вопросе не достигнуто, и прошу прощения как у наших удерживаемых в плену братьев, так и их семей», – сказал Пашинян.