«Դավիթի այգին». Ֆիլմ՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմի հերոսներից Դավիթ Ուզունյանին
Նախօրեին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայացել է  լիամետրաժ վավերագրական «Դավիթի այգին» ֆիլմի փակ դիտումը։ Ֆիլմը նվիրված է 44-օրյա պատերազմի հերոսներից մեկի՝ Դավիթ Ուզունյանին, ով տարիներ առաջ դիտելով Անրի Վերնոյի «Մայրիկ» ֆիլմը և տեսնելով ֆիլմի վերջում այն հրաշք այգին, որը նվիրում է Ազատը մայրիկին, խոստանում է, որ երբ հարստանա նման մի այգի կնվիրի իր մայրիկին:
Ցավոք, Դավիթը չվերադարձավ, սակայն իր երազանքն այսօր իրականություն դարձրեց նրա հայրը՝ Բագրատ Ուզունյանը, Քանաքեռավանում ստեղծելով Դավիթի երազած այգին Դադիտունը, ուր յուրաքանչյուր պտղատու ծառ կրում է մեր հերոսներից մեկի անունը:
Դավիթը միշտ ամեն ինչում ձգտել է լինել առաջինը, ընդորում ինքը ծնվել էր 2001 թվականի հունվարի 1-ին և պաշտոնապես Հայաստանում ճանաչվել է 21-րդ դարի առաջին ծնունդ: Երբ Ամերիկյան համալսարանի ուսանող Դավիթ Ուզունյանը պետք է մեկներ ծառայության, մինչ այդ ավտովթարի էր ենթարկվել: Մեկնեց ծառայության կոտրված ձեռքով: Լինելով ֆուտբոլիստ, հրաժարվեց ծառայել սպորտային վաշտում, ասելով, եթե ես ֆուտբոլ խաղամ բանակում, ով պետք է պոստերը պահի:
Ահա այսպիսին էր 19-ամյա Դավիթ Ուզունյանը:
«Դավիթի այգին» ֆիլմը նկարահանել է «Order film production»-ը երեք տարի: Սա երիտասարդ ռեժիսոր Գարուշ Ղազարյանի առաջին վավերագրական ֆիլմն է: Ավարտելով Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը և դիպլոմային աշխատանքը «Իմ սև սիրտը»  ֆիլմը մեծ տարածում գտավ միջազգային կինոփառատոներում, ստանալով բազմաթիվ մրցանակներ։
«Դավիթի այգին» ֆիլմի նախագիծը Վիլնյուսի «Vilnius meeting point» կինոհարթակում արժանացել է հեղինակավոր Յիհլավայի միջազգային կինոփառատոնի «New vision» մրցանակին։
Դավիթը ծառայելու էր Եղնիկներում։ Վերջին անգամ ծնողները սեպտեմբերի 26–ին են տեսել որդուն։ Վերադարձել են Երևան ու հաջորդ առավոտ լսել պատերազմի լուրը։ Մարտական ընկերները պատմում են, որ 19-ամյա Դավիթը դեմ առ դեմ կռիվ է տվել թշնամու հետ, հետ մղել դիվերսիոն հարձակումը։ Պատերազմի 5-րդ օրը զոհվել կասետային ռումբի հարվածից։

«Сад Давида»: Фильм, посвященный герою 44-дневной войны Давиду Узуняну
Накануне, 23 ноября в кинотеатре «Москва» состоялся закрытый показ документального фильма «Сад Давида». Фильм посвящен одному из героев 44-дневной войны в Арцахе – Давиду Узуняну, который много лет назад, посмотрев фильм Анри Вернёя «Майрик» («Мать») и увидев чудесный сад, который Азат дарит своей матери в конце фильма, обещает, когда он разбогатеет, то подарит матери такой же сад.
К сожалению, Давид не вернулся, но его мечту сегодня воплотил отец – Баграт Узунян, создав в Канакераване сад мечты Давида, где каждое дерево носит имя одного из наших героев.
Давид всегда и во всем стремился быть первым, и даже родился 1 января 2001 года, став официально первым ребенком 21 века в Армении. Когда студент Американского университета Давид Узунян должен был отправиться на службу, перед этим он попал в автокатастрофу.
Он отправился на службу со сломанной рукой. Будучи футболистом, отказался служить в спортивной роте, заявив, что, если он будет играть в футбол в армии, тогда кто будет охранять боевые позиции.
Таким был 19-летний Давид Узунян.
Съемки фильма «Сад Давида» проводились компанией «Order film production» и продолжались в течение трех лет. Это первый документальный фильм молодого режиссера Гаруша Казаряна.
Давид служил в воинской части «Ехникнер». Последний раз родители видели сына 26 сентября. Вернулись в Ереван и на следующее утро услышали новость о начале войны. Боевые товарищи рассказывают, что 19-летний Давид бился с врагом один на один, отразил диверсионную атаку. Он погиб от кассетной бомбы на 5-й день войны.