2023-ին ռուսներն ամենից հաճախ ստացել են Իսրայելի, Թուրքիայի և Հայաստանի քաղաքացիություն
Շուրջ 68 հազար ռուսաստանցի այս տարվա 9 ամսում ստացել է այլ պետությունների քաղաքացիություն կամ բնակության թույլտվություն, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ ՏԱՍՍ-ին ՌԴ ՆԳՆ մամուլի կենտրոնից հայտնել են, որ առավել հաճախ ռուսները ստանում են Իսրայելի, Թուրքիայի, Հայաստանի և ևս 9 պետությունների քաղաքացիություն։
ՌԴ ՆԳՆ-ից հստակեցրել են, որ  38 հազար ռուսաստանցի ծանուցել է այլ երկրների քաղաքացիության, ևս 30 հազարը՝ օտար երկրում մշտական բնակության իրավունք տվող փաստաթղթի մասին։
«Հիմնականում այս տարվա նշված և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները ծանուցել են, որ ունեն քաղաքացիություն կամ բնակության թույլտվություն կամ այլ բնույթի փաստաթուղթ, որը հաստատում է Իսրայելում, Թուրքիայում, Հայաստանում, Գերմանիայում, ԱՄԷ,  Ուկրաինայում, Իսպանիայում, Ֆինլանդիայում, Ղազախստանում, Վրաստանում, Կիպրոսում և ԱՄՆ-ում մշտական բնակության իրավունքը»,- հայտնել են գերատեսչությունում։

В 2023 году россияне чаще всего получали гражданства Израиля, Турции и Армении
Порядка 68 тыс. россиян получили за девять месяцев гражданство или вид на жительство других государств, что в два раза больше, чем годом ранее. Как сообщили ТАСС в пресс-центре МВД России в ответ на запрос агентства, чаще всего россияне получали гражданства Израиля, Турции, Армении и еще 9 государств.
В МВД уточнили, что 38 тыс. россиян уведомили о наличии гражданства других стран, еще 30 тыс. - о наличии у них документа на право постоянного проживания в иностранном государстве.
«Преимущественно в указанном периоде текущего года и аналогичном периоде прошлого года граждане РФ уведомляли о наличии у них гражданства либо вида на жительство или иного документа, подтверждающего право на постоянное проживание в Израиле, Турции, Армении, Германии, ОАЭ, Украине, Испании, Финляндии, Казахстане, Грузии, на Кипре и в США», - добавили в ведомстве.