Ադրբեջանն աղբակույտի է վերածել Շուշիի Մեղրեցոց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու պատմական շերտերը
««Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» (Caucasus Heritage Watch) նախաձեռնության կողմից հրապարակված արբանյակային լուսանկարներից, օկուպացված Շուշի քաղաքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների հետևանքով վնասվել են Շուշի քաղաքի Մեղրեցոց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու մնացորդները (նկ. 1): Համաձայն 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ին արված արբանյակային լուսանկարի՝ ադրբեջանական կողմը շրջակա տարածքների շինարարության ամբողջ շինաղբը ծանր տեխնիկայի միջոցով լցրել է եկեղեցու՝ դեռևս 2017 թվականի պեղումներով բացված հիմնապատերի և ծավալների վրա:
Դեռևս 2021 թվականից արբանյակային լուսանկարները փաստել են միայն տարածքի անխնամ և խոտածածկ դառնալը:
Մեղրեցոց Սբ. Ասվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1838 թվականին Մահտեսի Հախումյանցի ծախսերով։
1960-ական թվականներին եկեղեցու ծավալների մեծ մասը քանդվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ հարմարեցվելով և վերածվելով ամառային բացօթյա կինոթատրոնի: Նշենք, որ սկսած 1960-ական թվականներից Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին ակտիվորեն բռնայուրացնել Շուշի քաղաքի մշակութային ժառանգությունը՝ արհեստական կերպով փոխելով քաղաքի մշակութային կերպարը, այն վերածելով ադրբեջանական մշակութային կենտրոնի: Այս քաղաքականության արդյունքում զգալիորեն վնասվեց Շուշի քաղաքի հայկական թաղամասը և նրա հուշարձանները: Մասնավորապես, վթարային վիճակի հասցվեց Շուշի քաղաքի Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարը, Կանաչ ժամ եկեղեցին վերածվեց հանքային ջրերի ըմպելասրահի: Իսկ Կուսանաց վանք և Ագուլեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցիները հիմնահատակ քանդվեցին և ոչնչացվեցին: Այդ նույն տարիներին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ավերվեց քաղաքի հայկական գերեզմանոցը: Մեղրեցոց եկեղեցու պարագայում Ադրբեջանի իշխանությունները պայթեցումներով քանդել են եկեղեցու պատերի մեծ մասը, իսկ մեկ մետրից բարձր պահպանված հիմնապատերը ներառվել են ասֆալտի տակ (Մկրտչյան 1980, 155-161, Պետրոսյան 2010, 137-148):
Մեղրեցոց եկեղեցու տարածքում 2017 թվականին պեղումներ է իրականացրել Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախումբը (արշավախմբի ղեկավար պ. գ. թ. Երանյան Ն., ճարտարապետ Տիտանյան Մ.): Նախքան պեղումները  տարածքն ամբողջովին ասֆալտապատ էր, տեղում երևում էին միայն խորանը և երկու ավանդատները: Պեղումների արդյունքում հեռացվել է ասֆալտի շերտը և բացվել են եկեղեցու հիմքերը:
Ադրբեջանի իշխանությունները 2020 թվականի նոյեմբերին քաղաքն օկուպացնելուց հետո ակտիվ կերպով շարունակում են դեռևս 1960-ական թվականներին սկսած Շուշի քաղաքի պատմության, մշակութային ժառանգության  ոչնչացման և յուրացման քաղաքականությունը։
Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ արգելվել են հայկական եկեղեցիների ոչնչացման գոծողությունները․ «Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք իրականացվում էին հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ․․․» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34)։ Հավելենք նաև,  որ յուրաքանչյուր ժողովրդի մշակութային արժեքներին հասցվող վնասը հարված է  ողջ մարդկության մշակութային ժառանգությանը, քանզի յուրաքանչյուր ժողովուրդ իր ներդրումն ունի  համաշխարհային մշակութային բազմազանության մեջ։ Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային  ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի  ցանկացած գործողություն։ Ըստ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրության՝ արգելված է գրավյալ տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։
Մշակութային ժառանգության նմանօրինակ դիտավորյալ ոչնչացման քաղաքականությունը դատապարտվում է նաև «Մշակութային ժառանգությունը դիտավորյալ ոչնչացնելու մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի հռչակագրով»։

Азербайджан превратил в мусорную свалку исторические слои церкви Мегрецоц Сурб Аставацацин в оккупированном Шуши – Monumentwatch.org
13:36 25/11/2023
«Судя по спутниковым снимкам, опубликованным Международной организацией по защите кавказского наследия (Caucasus Heritage Watch), в результате проводимых в городе Шуши (оккупированная Азербайджаном в ходе третьей карабахской войны культурная столица Республики Арцах. – Ред.) строительных работ пострадали остатки церкви Мегрецоц Сурб Аставацацин (снимок 1).
Согласно спутниковому снимку, сделанному 3 ноября 2023 года, азербайджанская сторона с использование тяжелой техники весь строительный мусор с прилегающей территории сбросил на вскрытые в результате раскопок 2017 года участки церкви.
Еще в 2021 году спутниковые снимки показывали только то, что территория стала неопрятной и покрылась  травой».
Церковь Мегрецоц Сурб Аствацацин находится в верхнем квартале города Шуши, примерно в 600 км к юго-западу от церкви Сурб Аменапркич Казанчецоц. Церковь построили в 1838-ом году переселенцы из Мегри в одноименном квартале. В строительной надписи она упоминается как Сурб Аменапркич Мегрецоц, которая была построена на средства Махтеса Ахумянца (Бархударянц 1895, 132).
В 1960-х годах церковь была разрушена, приспособлена и превращена в открытый летний кинотеатр. По словам очевидцев, крепкие и толстые стены церкви было почти невозможно разрушить.
В советские годы в результате присвоения азербайджанскими властями армянского культурного наследия, большая часть стен была разрушена взрывами, а сохранившиеся на высоте до одного метра стены фундамента ушли под асфальт (Мкртчян 1980, 159).
В 2017-ом году на месте производила раскопки археологическая экспедиция ГНО «Государственной службы охраны исторической среды» Республики Арцах, в результате чего слой асфальта был удален, было расчищено основание церкви. До раскопок территория полностью была заасфальтирована. На месте были видны лишь абсида и две ризницы.
Реакция платформы «Мониторинг культурного наследия Арцаха»:
«После оккупации города в ноябре 2020 года власти Азербайджана активно продолжают начатую еще в 1960-е годы политику уничтожения и присвоения истории и культурного наследия города Шуши.
Решением Международного (Гаагского) суда от 7 декабря 2021 года были запрещены действия по разрушению армянских церквей: «Азербайджан обязан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения, совершенных в отношении армянского культурного наследия...» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34).
Добавим, что причиняемый культурным ценностям любого народа ущерб – удар по культурному наследию всего человечества, поскольку каждый народ вносит свой вклад в мировое культурное разнообразие.
Согласно ст.4 «Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» 1954 года, «Стороны обязуются, кроме того, запрещать, предупреждать и, если необходимо, пресекать любые акты кражи, грабежа или незаконного присвоения культурных ценностей в какой бы то ни было форме, а также любые акты вандализма в отношении указанных ценностей». Согласно первому протоколу к Гаагской конвенции 1954-ого года, запрещено уничтожать культурные или духовные ценности на захваченной территории.
Подобная политика преднамеренного уничтожения культурного наследия также осуждается Декларацией ЮНЕСКО, касающейся преднамеренного разрушения культурного наследия, 2003 года».