«Ցիկլոնը, որ հիմա պտտվում է Սև ծովի վրա, դրա ծայրամասերի ազդեցությունը նաև մեր երկրում է, այսինքն գտնվում ենք այդ ցիկլոնի ազդեցության գոտում»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը՝ արձագանքելով հարցին, հնարավո՞ր է Սև ծովի ափերին մոլեգնող փոթորիկը Հայաստան հասնի։
Նրա խոսքով, հանրապետության մի շարք շրջաններում այս պահին առկա են ուժեղ քամիներ։
«Ինչպես տեսնում եք, ժամանակ առ ժամանակ պոռթկումներ են լինում նաև մայրաքաղաքոմ։ Հատվածներ կան, խոսքս լեռնային մարզերի մասին է, որ քամու արագությունը հասնում է մինչև 28 մ/վ արագության։ Այսօր ողջ օրվա ընթացքում անկայուն եղանակը կպահպանվի, ցուրտ մթնոլորտային ճակատ է անցնում հանրապետության տարածքով»,-ասաց նա։
Քամիների առավելագույն արագությունը կգրանցվի այսօր՝ ժամը 13։00-16։00-ն ընկած ժամանակահատվածում։
«Բնակավայրերում պոռթկումները կլինեն մինչև 25 մ/վ արագությամբ, իսկ բարձր լեռներում՝ մինչև30 մ/վ»,-նշեց նա։
Ըստ կենտրոնի կանախատեսումների՝ տեղումները կսկսվեն կեսօրից հետո և կշարունակվեն մինչև գիշերվա առաջին կես, հանրապետության ողջ տարածքում կդիտվեն տեղումներ, բարձր լեռնային շրջաններում տեղումները կլինեն ձյան տեսքով, նախալեռնային ու հովտային շրջաններում կտեղա անձրև։
«Լուսադեմից սկսած՝ այդ ցիկլոնը դուրս է գալիս մեր տարածաշրջանից, իր տեղը զիջում է արևմուտքից եկող անտիցիկլոնային դաշտին, որը տևական ժամանակ մնալու է մեր տարածաշրջանում՝ 5-7 օր և ապահովելու է մթնոլորտային անդորր»,-տեղեկացրեց Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով, վաղը ցերեկվանից սկսած հանրապետության ողջ տարածքում կհաստատվի առանց տեղումների եղանակ, այն կպահպանվի մինչև դեկտեմբերի 3-4-ը ներառյալ։
«Այսօր երեկոյան ժամերին և վաղը արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցում ունենք Հայաստանի տարածք, օդի ջերմաստիճանը նվազելու է մոտավորապես 5-7 աստիճանով, բայց դեկտեմբերի 1-ից սկսած մեր երկրին մոտենում է բավականին ակտիվ տաք օդի ալիք, Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններից է գալիս, դեկտեմբերի 1-3-ն ունենալու ենք ջերմաստիճանի էական բարձրացում, չի բացառվում, որ Տավուշի, Սյունիքի հովտային գոտիներում այդ օրերին արձանագրենք մինչև 20-22 աստիճան տաքություն, Երևանում Արարատյան դաշտավյրում 13-15 աստիճան տաքություն, որը կլիմայական նորմայից բարձր կլինի 6-10 աստիճանով»,-մանրամասնեց նա։
Հիշեցնենք, որ Սև ծովի ափերին գտնվող բնակավայրերում փոթորիկն ավերածություններ է գործել, կան տուժածներ։

Какое воздействие окажет на Армению шторм на Чёрном море? Рассказал Гагик Суренян
«Циклон, который сейчас бушует на Чёрном море, его воздействие ощущается и в нашей стране, то есть мы находимся в зоне влияния этого циклона», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Армении Гагик Суренян, отвечая на вопрос, возможно, что бушующий на берегах Черного моря шторм достигнет Армении.
По его словам, в ряде регионов Армении на данный момент ощущается сильный ветер.
«Как видно, время от времени сильный ветер наблюдается и в столице. Есть участки, речь о горных областях, в которых скорость ветра достигает до 28 м/с. Сегодня в течение всего дня сохранится неустойчивая погода, по территории республики проходит холодный атмосферный фронт», – сообщил синоптик.
Максимальная скорость ветра будет зафиксирована сегодня с 13:00 до 16:00.
«В населенных пунктах порывы будут до 25 м/с, в высокогорьях – до 30 м/с», – добавил Г. Суренян.
По прогнозам центра, осадки начнутся во второй половине дня и продолжатся до первой половины ночи, осадки будут наблюдаться на всей территории республики, в высокогорных районах осадки пройдут в виде снега, в предгорных и долинных районах – в виде дождя.
«Начиная с рассвета, этот циклон покинет наш регион, уступая место идущему с запада полю антициклона, который будет оставаться в нашем регионе длительное время – примерно 5-7 дней, и обеспечит атмосферное спокойствие», – сообщил Г. Суренян.
По его словам, с завтрашнего дня на всей территории республики установится погода без осадков, которая сохранится до 3-4 декабря включительно.
«Сегодня вечером и завтра ожидается проникновение холодных арктических воздушных потоков на территорию Армении, температура воздуха снизится примерно на 5-7 градусов, но начиная с 1 декабря к нам приближается достаточно активная волна теплого воздуха – с северных районов Африки. С 1-3 декабря у нас будет значительное повышение температуры, не исключено, что в долинных зонах Тавуша, Сюника мы зафиксируем до 20-22 градусов тепла, а в Араратской долине и Ереване – 13-15 градусов тепла, что будет на 6-10 градусов выше климатической нормы», – отметил он.