Ռուսաստանից մարդկանց և կապիտալի մեծ ներհոսքը Հայաստան շարունակվում է․ փոխնախարար
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում շարունակվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից մարդկանց և կապիտալի մեծ ներհոսքը Հայաստան։ Ինչպես այսօր ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնեց ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը, 2023 թվականի հունվար-սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դեպի ՌԴ ապրանքների արտահանման շուրջ 85 տոկոս դոլարային աճին զգալիորեն նպաստել է վերարտահանումը։
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջությանը, ապա, ըստ նրա, Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա 9 ամիսներին աճել է 48,4 տոկոսով։ Զբոսաշրջիկների 29,1 տոկոսը եկել են ՌԴ-ից։
Վահան Սիրունյանը միաժամանակ նշեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ զուտ դրամական փոխանցումները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ նվազել են շուրջ 23,1 տոկոսով։ «Այլ երկրներից փոխանցումները նվազել են 50,5 տոկոսով, իսկ  Ռուսաստանից դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումներն աճել են 27,4 տոկոսով»,- նշեց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ արտահանման ծավալներն աճել են 44,8 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 46,4 տոկոսով։
«Արտահանման աճի դանդաղումը, ի համեմատ նախորդ ամիսների, հիմնականում պայմանավորված է նախորդ տարվա բարձր բազային էֆեկտով, ինչպես նաև պղնձի միջազգային գների նվազմամբ և ՌԴ ռուբլու նկատմամբ ՀՀ դրամի արժևորման տեմպերի արագացմամբ»,-ասաց Վահան Սիրունյանը։

Росту экспорта товаров из Армении в Россию на 80% способствовал реэкспорт – заместитель министра финансов
16:57 27/11/2023
В условиях российско-украинского конфликта продолжается большой приток людей и капитала из России в Армению. Об этом заявил заместитель министра финансов Ваан Сирунян на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения справки об исполнении государственного бюджета 2023 года за девять месяцев.
По его словам, за 9 месяцев 2023 года почти 85-процентному росту экспорта товаров в Россию по сравнению с аналогичным периодом прошлого года ощутимо способствовал реэкспорт, около 80.6 процентных пункта, в то время как экспорт товаров армянского происхождения способствовал росту всего на 4.4 процентных пункта.
Что касается туризма, то в течение 9 месяцев 2023 года продолжалось и увеличение количества туристов - на 48,4 процента, при этом наибольшее количество туристов были из России, - на 29,1 процентных пункта. Всего количество туристов за 9 месяцев составило 1 миллион 839 000.