Սևաստոպոլում հեղեղված ակվարիում-թանգարանի ավելի քան 500 ծովային կենդանի է սատկել
Սևաստոպոլի ծովային ակվարիումի թանգարանի ավելի քան 500 ծովային կենդանիներ սատկել են, երբ սրահներից մեկը փոթորկի ժամանակ հեղեղվել է: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, ասել է նահանգապետ Միխայիլ Ռազվոժաևը:
«Սևաստոպոլի ծովային ակվարիում-թանգարանի 3-րդ դահլիճը հեղեղվել է, ինչի հետևանքով սատկել են ավելի քան 500 ծովային կենդանիներ: Ռադիոկենսաբանական մասնաշենքում փլուզվել է նավամատույցի պատը»,- երկուշաբթի իր Telegram ալիքում գրել է Ռազվոժաևը:
Ըստ նահանգապետի, Կովալևսկու Հարավային ծովերի կենսաբանության ինստիտուտում չորս գիտական լաբորատորիաներ տուժել են և լուրջ վնասներ են հասցվել։
Ըստ իշխանությունների վերջին տվյալների՝ Սևաստոպոլում տապալվել է 189 ծառ և երեք գովազդային վահանակ, վնասվել են 42 տան տանիքներ, հինգ շենքի ճակատների երեսպատմն սալիկները։ Ծառերի և շենքերի կառուցատարրերի տապալումից տուժել է 42 ավտոմեքենա: Հեղեղված տներից տարհանվել է 35 մարդ: 25 բազմաբնակարան շենք և 329 մասնավոր շենք մնացել է առանց էլեկտրականության, իսկ վեց փողոցների մի քանի հասցեներում գազ չկա։

Более 500 морских животных Севастопольского морского Аквариума-музея погибли при затоплении
Более 500 морских животных Севастопольского морского Аквариума-музея погибли при затоплении одного из залов во время шторма, сообщил губернатор Михаил Развожаев. Его слова приводит Интерфакс.
«В Севастопольском морском Аквариуме-музее затопило 3-й зал – погибло свыше 500 морских животных. В Радиобиологическом корпусе произошло обрушение причальной стенки», – написал Развожаев в своем телеграм-канале в понедельник.
Губернатор Михаил Развожаев журналистам в понедельник сообщил также, что 5 человек получили травмы во время шторма в Севастополе, в больнице остаются двое.
Со ссылкой на синоптиков губернатор отметил, что пик непогоды прошел ночью, сейчас сохраняются порывы ветра до 25 м/с, которые должны начать стихать к вечеру. Идет подсчет ущерба.