Դարդանելի նեղուցը փակ է.Մեկ նավ խորտակվել է, մեկը՝ կիսվել
Թուրքիայի իշխանությունները նավերի տարանցման համար երկու ուղղություններով փակել են Դարդանելի նեղուցը ՝ եղանակային վատ պայմանների պատճառով: «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ երեքշաբթի այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի առափնյա պահպանության գլխավոր վարչությունը։
«Վատ եղանակային պայմանների պատճառով Դարդանելի նեղուցը ժամը 15.15-ից փակ է երկու ուղղություններով նավերի տարանցման համար»,-հայտնել են առափնյա պահպանության մամուլի ծառայությունից։
Օդերևութաբանները վտանգի «դեղին» մակարդակ են հայտարարել Չանաքքալե նահանգում, որտեղ գտնվում է նեղուցը՝ ժամում մինչև 80 կիլոմետր արագությամբ փոթորիկների պատճառով։
Վերջին տասը օրվա ընթացքում Թուրքիայում փոթորիկների պատճառով Սև ծովում առնվազն հինգ բեռնափոխադրող նավ նստել է ծանծաղուտի վրա, մեկը խորտակվել է, ևս մեկը  կիսվել երկու մասին։

Пролив Дарданеллы в Турции закрыли для прохода судов из-за непогоды
Турецкие власти закрыли пролив Дарданеллы для транзита судов в обе стороны из-за плохих погодных условий, сообщает РИА Новости со ссылкой на генеральное управление береговой охраны Турции.
"В связи с плохими погодными условиями пролив Дарданеллы закрыт с 15.15 (совпадает с мск - ред.) для транзита судов в обе стороны", - сообщила пресс-служба береговой охраны.
Синоптики объявили "желтый" уровень угрозы в провинции Чанаккале, где расположен пролив, из-за ураганов до 80 километров в час.
За последние десять дней в Турции из-за штормов сели на мель в Черном море не менее пяти сухогрузов, один затонул, еще один раскололся пополам.