Իրանից գազի ներմուծումը Հայաստան մեծացնելու հնարավորություն կա. Գնել Սանոսյան
«Մենք հիմա տարեկան 365 միլիոն մետր խորանարդ գազ ենք ներկրում Իրանից, պայմանագրի հիման վրա՝ 1/3 հարաբերակցությամբ էլեկտրաէներգիա ենք վերադարձնում դեպի Իրան»,- լրագրողներին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Նա հայտնեց, որ մի քանի ամիս առաջ գործընկերների հետ համաձայնագիր են կնքել պայմանագրի ժամկետը մինչև 2030 թվականը երկարաձգելու մասին, որը ոչ միայն ուղղակի ժամկետի երկարացում է, այլ նաև հնարավորություն կա մեծացնելու Իրանից գազի ներմուծումը Հայաստան ու համապատասխան էլեկտրաէներգիայի արտահանումը. «Կարծում ենք, առաջիկա տարիներին քիչ-քիչ այդպես կլինի, ծավալները կփոխվեն»։

Армения намерена увеличить импорт газа из Ирана – Гнел Саносян
Из Ирана в Армению поступает 365 млн кубометров газа в год. Обратно в Исламскую Республику Армения передает электричество. При этом, согласно договору, соотношение поставок – 1 к 3. Об этом заявил в беседе с журналистами министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
Он уточнил, что Ереван и Тегеран несколько месяцев назад продлили договор, в рамках которого ведутся поставки. Теперь он останется в силе до 2030 года.
« Речь не только о продлении сроков. Благодаря этому договору имеется также возможность увеличения импорта газа из Ирана в Армению и экспорта электроэнергии соответственно. Думаю, в ближайшие годы так и будет, объемы изменятся. Существующий нынче газопровод используется не на полную мощность», – сказал он.