Կգա մի ժամանակ, երբ հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է ապրեն կողք-կողքի, առևտուր անեն. Ալեն Սիմոնյան
«Գալու է մի ժամանակ, հույս ունեմ, մենք ամեն ինչ անելու ենք, երբ հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է ապրեն կողք-կողքի, առևտուր անեն», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա չի բացառում, որ ինչ-որ մարդիկ կվերադառնան Ադրբեջանի տարածք իրենց տները, ինչ-որ ժամանակ անց ադրբեջանցիները գան և այստեղ բնակություն հաստատեն։
Հարցին՝ խաղաղության պայմանագրի մեջ ներառվա՞ծ է նման կետ, Ա.Սիմոնյանն ասաց, որ ինքը այդպիսի կետ չի նկատել։
«Խաղաղության պայմանագիրն ամբողջովին հիմնված է միջազգային սկզբունքների վրա՝ տարածքային ամբողջականության, կոմունիկացիաների բացման և այլն»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը։

Спикер НС: Наступит время, когда армянам и азербайджанцам придется жить бок о бок
«Наступит время, я надеюсь, мы сделаем все возможное, когда армянам и азербайджанцам придется жить бок о бок, вести торговлю», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении спикер НС Ален Симонян.
Он не исключил, что некоторые люди вернутся в свои дома, расположенные на территории Азербайджана, а спустя время азербайджанцы также начнут проживать здесь.
На вопрос, включен ли в мирный договор аналогичный пункт, А. Симонян ответил, что подобного пункта не замечал.
«Мирное соглашение полностью основано на международных принципах: территориальная целостность, открытие коммуникаций и т.д.», – пояснил А. Симонян.