Կգա մի ժամանակ, երբ հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է ապրեն կողք-կողքի, առևտուր անեն. Ալեն Սիմոնյան
«Գալու է մի ժամանակ, հույս ունեմ, մենք ամեն ինչ անելու ենք, երբ հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է ապրեն կողք-կողքի, առևտուր անեն», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա չի բացառում, որ ինչ-որ մարդիկ կվերադառնան Ադրբեջանի տարածք իրենց տները, ինչ-որ ժամանակ անց ադրբեջանցիները գան և այստեղ բնակություն հաստատեն։
Հարցին՝ խաղաղության պայմանագրի մեջ ներառվա՞ծ է նման կետ, Ա.Սիմոնյանն ասաց, որ ինքը այդպիսի կետ չի նկատել։
«Խաղաղության պայմանագիրն ամբողջովին հիմնված է միջազգային սկզբունքների վրա՝ տարածքային ամբողջականության, կոմունիկացիաների բացման և այլն»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը։

Parliament speaker says time will come when Armenians and Azeris will 'live side by side'
The time will come when Armenians and Azerbaijanis will “live side by side and engage in trade”, National Assembly Speaker Alen Simonyan told reporters on Tuesday.
“We will do our best to ensure it,” he said.
The official did not rule out that some people may return to their homes in Azerbaijani-held territories, and "Azerbaijanis could also start living in Armenia" after a while.
Asked whether it is envisaged by an Armenia-Azerbaijan peace agreement, Simonyan said that he didn't know of such a term.
"The peace treaty is completely based on the international principles of territorial integrity, unblocking of communications, etc.," the speaker added.