Իշխանությունն Արցախը «թաղել» է, բայց մարսել, բնականաբար, չի կարողանում․ Տիգրան Աբրահամյան
«2019 թվականին «Արցախը Հայաստան է և վերջ» գոռացողը 2022 թվականին սկսեց պնդել, որ Արցախն Ադրբեջան է և վերջ ու իր դավաճանությունն ավարտին հասցրեց:
Նույն անձը մի քանի օր առաջ էլ ասում էր, թե Արցախը դեռ 2016-ին է հանձնվել, իսկ նրա մի քանի թիմակիցներ որոշ ժամանակ առաջ ավելի առաջ էին գնացել` նշելով, թե Հայաստանն ու Արցախը 100 տարի առաջ են հանձնվել:
Հատկանշական է, որ Արցախ հանձնածի մյուս հանցակիցը, ով նախագահի պաշտոն է զբաղեցնում, լրիվ ինքն իրեն գերազանցեց, հայտարարելով, թե 1991 թվականին է Հայաստանն Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչել:
Իշխանության մի հատվածն էլ, Արցախի մասին խոսելիս, մի տեսակ հպարտ «ստոյկա» է բռնում` ընդգծելու իրենց «սկզբունքային» մոտեցումը, որ Արցախի ադրբեջանական լինելու հարցը իրենք կասկածի տակ չեն էլ դրել:
Ի դեպ, դրանք այն նույն դեմքերն էին, որ մի քանի տարի առաջ, ճիշտ նույն դեպքով, գոռում էին, որ Աղդամն իրենց հայրենիքն է:
Իշխանությունն Արցախը «թաղել» է, բայց մարսել, բնականաբար, չի կարողանում և հիմա իր ստերի հերթական խմբաքանակի մեջ չի կողմնորոշվում` ում, որտեղ և ինչպես գցի, որ գոնե հասարակության մի հատվածի համար իր կեղծիքը «աշխատի»:
Հայրենիք հանձնելը, հազարավոր օջախներ մարելը, մարդկային ճակատագրերի հետ խաղալը չմարսվող հանցանքներ են, որոնց պատասխանատուները, դրանց հանցակիցներն ու պարտակողները, ոչ միայն իրենք, այլ սերունդներով են պատասխան տալու»։

Тигран Абрамян: Власти «похоронили» Арцах, но, естественно, это им с рук не могло сойти
«Кричащий в 2019 году «Арцах – это Армения. И точка!» в 2022 году начал утверждать, что «Арцах - это Азербайджан, и точка», и довел свое предательство до конца», – пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Тот же человек несколько дней назад говорил, мол, Арцах был сдан еще в 2016 году, а несколько его товарищей по команде недавно пошли еще дальше, отмечая, будто бы Армению и Арцах сдали 100 лет назад.
Примечательно, что другой сообщник сдавшего Арцах, занимающий пост президента РА полностью превзошел самого себя, заявив, будто Армения признала Арцах частью Азербайджана в 1991 году.
Часть представителей власти же, говоря об Арцахе, принимаю «гордую стойку», дабы подчеркнуть свой «принципиальный» подход о том, что они и не ставили под сомнение азербайджанскую принадлежность Арцаха.
Кстати, это были те же лица, которые еще несколько лет назад кричали, что Агдам - их родина.
Власти «похоронили» Арцах, но, естественно, это им с рук не могло сойти, сейчас же не могут определиться, в какую позу встать, чтобы хотя бы для части общества их ложь «сработала бы».
Сдача Родины, тысячи жертв, игра человеческими судьбами – преступления, которые не могут сойти с рук. Ответственные за эти преступления, их сообщники, пытающиеся скрыть их вместе со своими потомками обязательно будут призваны к ответу»,– написал Абрамян.