Կարեն Քոչարյան. Ասում են՝ «умом Россию не понять», բարդ է կանխատեսել Ռուսաստանի հաջորդ քայլերը
Երեկ ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ՝ Ռոսսելխոզնադզորը պաշտոնական նամակ է ուղարկել Հայաստանին՝ դժգոհելով, որ նոյեմբերին արձանագրվել է խախտումների կտրուկ աճ։
«Միայն նոյեմբերի 24-26-ը Ռուսաստան վարակված ծաղիկների, վարունգի, չրերի, խաղողի, ծաղկակաղամբի, լոլիկի, պղպեղի, սմբուկի, խնձորի, տանձի ներկրման 36 դեպք է արձանագրվել և դրանք ՌԴ սահման են հասել Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից տրված բուսասանիտարական հավաստագրերի ուղեկցությամբ»,-նշել են ՌԴ պետական մարմնից։
Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը դեռ չի արձագանքում մեղադրանքին։ Panorama.am-ին տեսչական մարմնից հայտնեցին՝ պատասխան են պատրաստում։
Մինչ այդ Panorama.am-ը  զրուցեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանի հետ՝ հասկանալու, արդյոք Լարսում ստեղծված իրավիճակը,  Ռոսսելխոզնադզորի նամակը քաղաքական պատճառներ ունե՞ն։
Կարեն Քոչարյան-Որևէ ինֆորմացիա չունեմ, որովհետև պնդելու համար պետք է ինֆորմացիա ունենամ, բայց զուտ իրավիճակից ելնելով, գրեթե վստահ եմ, որ պատճառը քաղաքական է։
Panorama.am-Ուրեմն ռուսական կողմի նման գործողություններն ինչի՞ արձագանքը կարող են լինել։
Կարեն Քոչարյան-Ամեն ինչի, հայ-ռուսական հարաբերությունների։ Դրա մասին ինքս էլ բազմիցս ասել եմ, որ նման բան  սպասվում է։ Այնպես չի, որ սա նորություն է, ասենք՝ էս ի՞նչ եղավ, Լարսը փակվեց, վայ, նկատեցին, որ ինչ-որ բանջարեղենի մեջ ավել պեստիցիդ կա։ Տեսեք-տեսեք։
Panorama.am – Ռուսական կողմի հաջորդ քայլը ո՞րը կարող է լինել ստեղծված իրավիճակում։
Կարեն Քոչարյան-Ռուսաստանն ասում է՝ «умом Россию не понять», դա իրենք են ասել, ես չեմ ասել։ Հիմա հասկանալ, թե ինչ քայլեր կարող են հաջորդել, շատ բարդ է։ Ամեն բան, ցանկացած քայլ կարող է լինել ոչ լավ, ոչ բարենպաստ Հայաստանի համար։
Panorama.am –Երեկ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ Լարսի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այն։
Կարեն Քոչարյան-Գիտեք, անիմաստ է քննարկել այսօրվա իշխանություններին ընդհանրապես, ես վաղուց իգնոր եմ անում իրենց ամեն ինչը։

Карен Кочарян: Говорят, «умом Россию не понять», трудно предсказать дальнейшие шаги Москвы
Поздно вечером во вторник, 28 ноября, стало известно, что Россельхознадзор направил в Армению официальное письмо, выразив недовольство в связи с резким ростом нарушений в ноябре.
«При этом в ноябре зафиксировано резкое увеличение нарушений – только с 24 по 26 ноября выявлено 36 фактов ввоза в Россию зараженных цветов, огурцов, сухофруктов, винограда, цветной капусты, томатов, перцев, баклажанов, яблок, груш, поступивших в сопровождении фитосанитарных сертификатов, выданных Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Республики Армения», – говорится в сообщении службы.
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении пока не отреагировал на обвинения российской стороны.  В инспекционном органе Panorama.am сообщили, что подготавливают ответ.
А пока корреспондент Panorama.am побеседовала с политтехнологом Кареном Кочаряном, чтобы понять, имеют ли сложившаяся на КПП «Верхний Ларс» ситуация, письмо Россельхознадзора политическую подоплеку.
Карен Кочарян: Какой-либо информацией не владею, для тех или иных утверждений мне нужна информация. Но, лишь исходя из ситуации, я почти уверен, что причина – политическая.
Panorama.am: В таком случае, ответом на что могут быть подобные действия российской стороны?
Карен Кочарян: На все, на армяно-российские отношения. Я сам много раз об этом говорил, что подобного можно ожидать. Не так, что это что-то новое.
Panorama.am: Каким может быть следующий шаг российской стороны в сложившейся ситуации?
Карен Кочарян: В России говорят: «умом Россию не понять». Это не я говорю, это они сами говорят. Сейчас очень сложно понять, какие шаги могут последовать. Все, любой шаг может быть не позитивным, не благоприятным для Армении.
Panorama.am: Руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян накануне выступил с заявлением относительно КПП «Верхний Ларс». Как Вы оцениваете это заявление?
Карен Кочарян: Знаете, вообще бессмысленно обсуждать сегодняшнюю власть, я уже давно игнорирую все, что с ней связано.