Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրման ֆոնին Գազայի հատվածում ապաստարաններում թաքնվողների թիվը հասել Է 1,3 միլիոնի: Այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսը:
Նա նաև հայտնել է, որ մարդկանց չափազանց խիտ կուտակումների, ինչպես նաև սննդի, ջրի, հիգիենայի միջոցների և դեղամիջոցների պակասի պատճառով սուր շնչառական վարակների, քոսի, լուծի, ջրծաղիկի, դեղնախտի և այլ հիվանդությունների մեծ թվով դեպքեր են նկատվում:
Իսրայելը և Գազայի հատվածում իշխող պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը Կատարի միջնորդությամբ նոյեմբերի 22-ին ձեռք են բերել հակամարտության սրումից ի վեր առաջին մասշտաբային պայմանավորվածությունը․ կողմերը համաձայնել են չորս օրով դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ միմյանց մոտ գտնվող տասնյակ պատանդների և ձերբակալվածների փոխանակման համար:

More people in Gaza could ultimately be killed by disease outbreaks than bombings, the World Health Organization has warned.
WHO chief Tedros Ghebreyesus said on X that more than 1.3 million people are living in overcrowded shelters in Gaza, increasing the risk of disease outbreaks.
Overcrowding and the lack of basic necessities and access to medication are resulting in a high number of illnesses, he said. More than 110,000 people are suffering from acute respiratory infections, he added, with thousands more suffering from scabies and lice.
“It’s a matter of life or death for civilians," he said, urging an immediate and sustained cease-fire.