Կարեն Քոչարյան. Ասում են՝ «умом Россию не понять», բարդ է կանխատեսել Ռուսաստանի հաջորդ քայլերը
Երեկ ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ՝ Ռոսսելխոզնադզորը պաշտոնական նամակ է ուղարկել Հայաստանին՝ դժգոհելով, որ նոյեմբերին արձանագրվել է խախտումների կտրուկ աճ։
«Միայն նոյեմբերի 24-26-ը Ռուսաստան վարակված ծաղիկների, վարունգի, չրերի, խաղողի, ծաղկակաղամբի, լոլիկի, պղպեղի, սմբուկի, խնձորի, տանձի ներկրման 36 դեպք է արձանագրվել և դրանք ՌԴ սահման են հասել Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից տրված բուսասանիտարական հավաստագրերի ուղեկցությամբ»,-նշել են ՌԴ պետական մարմնից։
Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը դեռ չի արձագանքում մեղադրանքին։ Panorama.am-ին տեսչական մարմնից հայտնեցին՝ պատասխան են պատրաստում։
Մինչ այդ Panorama.am-ը զրուցեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանի հետ՝ հասկանալու, արդյոք Լարսում ստեղծված իրավիճակը, Ռոսսելխոզնադզորի նամակը քաղաքական պատճառներ ունե՞ն։
Կարեն Քոչարյան-Որևէ ինֆորմացիա չունեմ, որովհետև պնդելու համար պետք է ինֆորմացիա ունենամ, բայց զուտ իրավիճակից ելնելով, գրեթե վստահ եմ, որ պատճառը քաղաքական է։
Panorama.am-Ուրեմն ռուսական կողմի նման գործողություններն ինչի՞ արձագանքը կարող են լինել։
Կարեն Քոչարյան-Ամեն ինչի, հայ-ռուսական հարաբերությունների։ Դրա մասին ինքս էլ բազմիցս ասել եմ, որ նման բան սպասվում է։ Այնպես չի, որ սա նորություն է, ասենք՝ էս ի՞նչ եղավ, Լարսը փակվեց, վայ, նկատեցին, որ ինչ-որ բանջարեղենի մեջ ավել պեստիցիդ կա։ Տեսեք-տեսեք։
Panorama.am – Ռուսական կողմի հաջորդ քայլը ո՞րը կարող է լինել ստեղծված իրավիճակում։
Կարեն Քոչարյան-Ռուսաստանն ասում է՝ «умом Россию не понять», դա իրենք են ասել, ես չեմ ասել։ Հիմա հասկանալ, թե ինչ քայլեր կարող են հաջորդել, շատ բարդ է։ Ամեն բան, ցանկացած քայլ կարող է լինել ոչ լավ, ոչ բարենպաստ Հայաստանի համար։
Panorama.am –Երեկ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ Լարսի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այն։
Կարեն Քոչարյան-Գիտեք, անիմաստ է քննարկել այսօրվա իշխանություններին ընդհանրապես, ես վաղուց իգնոր եմ անում իրենց ամեն ինչը։

Expert says Russia's ban on Armenian goods has 'political motives'
Russia has blocked the entry of Armenian trucks for “violating sanitary measures”. Hundreds of Armenian trucks have been stuck at the Upper Lars crossing on the Russian-Georgian border since 23 November.
In a letter to the Armenian government late on Tuesday, Russia’s food safety watchdog Rosselkhoznadzor complained over a surge in supplies of pest-infected crops from Armenia and asked the Armenian colleagues to take immediate measures to prevent violations.
The Armenian Food Safety Inspectorate has not yet responded to Russia’s accusations. The inspection body told Panorama.am that they were preparing a response.
In the meantime, Panorama.am talked to political technologist Karen Kocharyan to understand whether the situation at the Upper Lars checkpoint and Rosselkhoznadzor’s letter have political overtures.
Karen Kocharyan: I don't have any information to make claims. But just based on the situation, I am almost sure that there are political reasons for it.
Panorama.am: What could have triggered such steps by Russia?
Karen Kocharyan: The reasons could be different, including [tense] Armenian-Russian relations. I have repeatedly warned of such a scenario. It’s not something new.
Panorama.am: What could be the next step of the Russian side in the current situation?
Karen Kocharyan: A Russian saying goes, “Russia cannot be understood with the mind”. I am not saying this, they say it themselves. Now it’s very difficult to understand what comes next. Any step could be unfavorable for Armenia.
Panorama.am: The chief of the Armenian prime minister’s staff issued a statement on the situation at the Upper Lars checkpoint on Wednesday. How would you assess this statement?
Karen Kocharyan: You know, it is pointless to discuss the current government. I have long ignored everything related to it.