«Այս պահին Բաքվում պաշտոնապես պահվում են 55 հայեր»,-հայտարարեց Միջազգային իրավունքի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանը «Գերիների հնարավոր վերադարձ․ միջազգային իրավունք և արդարադատություն» թեմայով ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով, Բաքվում պահվող հայերի թվում կան քաղաքացիական գերիներ, ռազմագերիներ ու քաղաքական հետապնդման ենթարկվող բանտարկյալներ։
«Մենք ունենք 6 քաղաքացիական անձինք, 41 ռազմագերիներ և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական ու ռազմական գործիչներ, ովքեր համարվում են քացբանտարկյալներ։ Սա ընդամենը պաշտոնականացված գերիների թիվն է, սրանից զատ գերեվարվել են առնվազն 80 քաղաքացիական անձինք ու ռազմագերիներ, որոնց ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ որևէ քայլ չի իրականացվում։ Այս խմբի առնչությամբ տեղաշարժ չկա, 2021-ի գարնանաից չեն աձանագրվում դեպքեր, երբ Ադրբեջանը կպաշտոնականացնի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գերավարված անձանց»,-ասաց Սահակյանը։

По официальным данным, в азербайджанском плену удерживаются 55 армян – Сирануш Саакян
«По официальным данным, сейчас в Баку удерживаются 55 армян», – заявила на пресс-конференции в четверг, 30 ноября, на тему «Возможное возвращение пленных: международное право и правосудие» специалист по международному праву Сирануш Саакян.
По ее словам, 6 из 55 – гражданские лица, 41 – военнопленные, 8 – бывшие высокопоставленные политические и военные деятели.
«Это лишь официальное число пленных, помимо них пленены не менее 80 гражданских лиц и военнопленных, никаких мер по выяснению их судеб не предпринимается. В отношении этой группы никаких подвижек нет», – сказала она.