Եվգենիյ Մոտովիլովը կղեկավարի ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կորպորատիվ բիզնեսը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի խորհուրդը հաստատեց Եվգենիյ Մոտովիլովին՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի-տնօրինության նախագահի տեղակալի պաշտոնին։ Նա կվերահսկի Բանկի կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման դեպարտամենտի աշխատանքը և պատասխանատու կլինի միջին և փոքր բիզնեսի զարգացման ռազմավարության իրականացման համար։
Եվգենիյ Մոտովիլովն ավարտել է Մարիյան պետական տեխնիկական համալսարանը՝ «Կառավարում» մասնագիտությամբ  և Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցը՝ «Ֆինանսներ և բանկեր» մասնագիտությամբ, ունի MBA որակավորում: 2004թ․-ից նա ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել Ռուսաստանի տարբեր բանկերում, որտեղ ղեկավարել է կորպորատիվ ուղղվածությունը։ ՎՏԲ խմբին է միացել 2013թ․-ին: 2018թ․-ին նշանակվել է «Возрождение» բանկի խորհրդի նախագահի տեղակալի պաշտոնին, իսկ 2021թ․-ին ղեկավարել է «Запсибкомбанк»-ը։ 2023թ․-ի սեպտեմբերից նա նշանակվել էր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեծ ուշադրություն է դարձնում երկրի՝ արտաքին տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններին և ձեռնարկություններին սպասարկելուն և աջակցելուն։ Մենք ունենք նաև ծրագրեր ավելացնելու գործառնական եկամուտը և ներգրավելու հաճախորդների նոր բազա: Այս առումով, Եվգենիյ Մոտովիլովի փորձը, ով երկար ժամանակ աշխատել է կորպորատիվ սեգմենտում, կօգնի մեզ հասնել մեր նպատակներին»,- նշանակումը մեկնաբանել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Այսօր բանկը սպասարկում է Հայաստանում ավելի քան 11 հազար կորպորատիվ հաճախորդների։ Մենք միջին և փոքր բիզնեսի ընկերություններին առաջարկում ենք վարկավորման, միջոցների տեղաբաշխման, երաշխիքային պրոդուկտների և հաշիվների սպասարկման ամենապահանջված տեսակները: Միևնույն ժամանակ, մենք միշտ ձգտում ենք լինել շուկայում մրցունակ և առաջարկել համագործակցության շահավետ պայմաններ։ Մենք նախատեսում ենք շարունակել ընդլայնել մեր մասնակցությունը բիզնեսի սպասարկման շուկայում և ներգրավել նոր գործընկերներ»,- նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - տնօրինության նախագահի տեղակալ Եվգենիյ Մոտովիլովը։
Այսօր ՎՏԲ-Հայաստան Բանի հաճախորդներին հասանելի են բանկի 53 մասնաճյուղեր, այդ թվում՝ իրավաբանական անձանց սպասարկող մասնագիտացված մասնաճյուղ, ավելի քան 190 բանկոմատներ և 50-ից ավելի վճարային տերմինալներ ամբողջ երկրի տարածքում:

Евгений Мотовилов возглавил корпоративный бизнес ВТБ (Армения)
Совет ВТБ (Армения) утвердил на должность заместителя генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Евгения Мотовилова. Он будет курировать работу департамента развития корпоративного бизнеса банка и отвечать за реализацию стратегии развития среднего и малого бизнеса.
Евгений Мотовилов окончил Марийский государственный технический университет по специальности «Менеджмент» и Высшую школу экономики по специальности «Финансы и банки», имеет квалификационную степень МВА. С 2004 г. занимал руководящие позиции в разных банках России, где курировал корпоративное направление. В группу ВТБ перешел в 2013 г. В 2018 г. был назначен заместителем президента – председателя правления банка «Возрождение», в 2021 г. возглавил «Запсибкомбанк». С сентября 2023 г. являлся и.о. заместителя генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения).
«ВТБ (Армения) большое внимание уделяет обслуживанию и поддержке компаний и предприятий республики, занимающихся внешнеэкономической деятельностью. У нас также есть планы по росту операционного дохода и привлечению новой клиентской базы. В этой связи опыт Евгения Мотовилова, который долгое время работал с корпоративным сегментом, поможет нам реализовать поставленные задачи», – прокомментировал назначение генеральный директор – председатель директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«Сегодня банк обслуживает в Армении свыше 11 тыс. корпоративных клиентов. Мы предлагаем компаниям среднего и малого бизнеса самые востребованные виды кредитования, размещения средств, гарантийные продукты и обслуживания счетов. При этом мы всегда стремимся быть конкурентными на рынке и предлагать выгодные условия сотрудничества. Планируем продолжать наращивать наше присутствие на рынке обслуживания бизнеса и привлекать новых партнеров», – отметил заместитель генерального директора – председателя директората банка ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
Сегодня клиентам ВТБ (Армения) доступны 53 отделения по всей стране, в том числе специализированный офис для обслуживания юридических лиц в Ереване, а также свыше 190 банкоматов и около 50 терминалов обслуживания.