«Կասպերսկի»-ն կազմել է 2024-ի ֆինանսական կիբեռսպառնալիքների կանխատեսումը
«Կասպերսկի» ընկերությունը կազմել է 2024-ի ֆինանսական կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ կանխատեսումը, որի համաձայն՝ ֆինանսական կիբեռանվտանգության փորձագետները ստիպված կլինեն լուծել բազմաթիվ բարդ խնդիրներ և դիմակայել ֆինանսական համակարգերի խոցելիությունները շահագործող չարագործների ավելի ու ավելի հնարամիտ մարտավարություններին և գործիքներին:
Ընկերությունը հայտնում է, որ, իր փորձագետների գնահատմամբ, 2024-ին ֆինանսական հատվածում սրընթաց կաճի մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կիբեռգրոհների թիվը: Գեներատիվ արհեստական բանականության օգնությամբ կիբեռհանցագործները կստեղծեն ճշմարտանման գովազդային հայտարարություններ, էլեկտրոնային նամակներ և այլ հաղորդագրություններ:
Ակնթարթային վճարման համակարգերը դառնում են համաշխարհային թրենդ, և կիբեռհանցագործները կփորձեն դրանք ինտեգրել իրենց խարդախ սխեմաներին: Սպասվում է փոխանակման բուֆերի միջոցով գրոհների թվի աճ՝ այն վնասաբեր ծրագրերի օգնությամբ, որոնք հատուկ հարմարեցված են ակնթարթային վճարումների նոր համակարգերին։ Գողացված միջոցների արագ, անարգել դուրսբերման համար ավելի ու ավելի հաճախ կօգտագործվեն մոբայլ բանկային տրոյացիներ։
Ավտոմատ փոխանցման մոբայլ համակարգերը (ATS) համեմատաբար նոր մեթոդ են, որի դեպքում բանկային վնասաբեր ծրագիրը գործարքներ է կատարում, հենց օգտատերը մուտք է գործում բանկային հավելված: ATS-ն այժմ հանդիպում է բրազիլական վնասաբեր ծրագրերի միայն մի քանի ընտանիքներում, բայց մոբայլ բանկինգի տարածման հետ մեկտեղ դրանք կհայտնվեն նաև այլ երկրներում:
Արևելյան Եվրոպայի շատ կիբեռհանցագործներ վերջերս անցել են ծածկագրիչների՝ հրաժարվելով առցանց բանկինգի համար վնասաբեր ծրագրերից։ Ազատված տեղը կարող են զբաղեցնել բրազիլական բանկային տրոյացիները։ Որոշ ընտանիքներ, օրինակ՝ Grandoreiro-ն, արդեն ակտիվ են ամբողջ աշխարհում. դրանցից տուժել է ավելի քան 900 բանկ 40 երկրներում:
Շորթողների խմբերն ավելի մանրակրկիտ կընտրեն իրենց թիրախները՝ փրկագին ստանալու կամ առանձնապես մեծ գումար պահանջելու հնարավորությունները մեծացնելու համար: Ռազմավարության փոփոխությունը ֆինանսական կազմակերպությունների վրա գրոհները կդարձնի ավելի նպատակային և ավերիչ:
Հաջորդ տարին կնշանավորվի տագնապալի միտումով. բաց սկզբնական կոդով ծրագրերում բեկդորներ ավելի հաճախ կհանդիպեն, քան նախկինում: Կիբեռհանցագործները շահագործելու են բաց սկզբնական կոդով տարածված ԾԱ-ի խոցելիությունները՝ սպառնալիքի տակ դնելով այն օգտագործող կազմակերպությունների անվտանգությունը, տվյալները և ֆինանսները:
Չարագործները ավելի հազվադեպ են ապավինելու զրոյական օրվա խոցելիություններին և կենտրոնանալու են առաջին օրվա էքսպլոյտների վրա: Այդ միտումը կարող է պայմանավորված լինել զրոյական օրվա խոցելիությունների թվի նվազմամբ, ինչի պատճառով հանցագործներն ստիպված են լինում փնտրել գրոհների ավելի հուսալի և հասանելի մեթոդներ:
Սոցիալ-քաղաքական հակամարտությունների ֆոնին կմեծանա հաքտիվիստների ակտիվությունը, որոնց նպատակն է շարքից հանել կրիտիկական ենթակառուցվածքներն ու ծառայությունները: Նման խմբերը լուրջ վտանգ են ներկայացնում ֆինանսական և այլ կազմակերպությունների համար, առանց որոնց հասարակությունը չի կարող նորմալ գործել:

«Лаборатория Касперского» составила прогноз по финансовым киберугрозам на 2024 год
«Лаборатория Касперского» составила прогноз по финансовым киберугрозам на 2024 год, согласно которому, экспертам по финансовой кибербезопасности придется решать множество сложных задач и противостоять все более изощренным тактикам и инструментам злоумышленников, эксплуатирующих уязвимости финансовых систем.
Компания сообщает, что, по мнению ее экспертов, в 2024 году в финансовом секторе стремительно возрастет количество кибератак с использованием технологий машинного обучения. С помощью генеративного искусственного интеллекта киберпреступники будут создавать правдоподобные рекламные объявления, электронные письма и другие сообщения.
Системы мгновенных платежей становятся всемирным трендом, и киберпреступники попытаются интегрировать их в свои мошеннические схемы. Ожидается рост числа атак через буфер обмена с помощью зловредов, специально заточенных под новые системы мгновенных платежей. Для быстрого, беспрепятственного вывода украденных средств все чаще будут использоваться мобильные банковские троянцы.
Мобильные системы автоматического перевода (ATS) — это относительно новый метод, при котором банковский зловред совершает транзакции, как только пользователь входит в банковское приложение. Сейчас ATS встречается лишь в нескольких семействах бразильских вредоносных программ, но по мере распространения мобильного банкинга они будут появляться и в других странах.
Многие киберпреступники из Восточной Европы в последнее время переключились на шифровальщики, отказавшись от зловредов для онлайн-банкинга. Освободившуюся нишу могут занять бразильские банковские троянцы. Некоторые семейства, например Grandoreiro, уже активны по всему миру — от них пострадали более 900 банков в 40 странах.
Группы вымогателей будут тщательнее отбирать свои цели, чтобы повысить шансы на получение выкупа или потребовать особо крупную сумму. Смена стратегии сделает атаки на финансовые организации более целенаправленными и разрушительными.
Следующий год ознаменуется тревожной тенденцией — в программах с открытым исходным кодом бэкдоры будут встречаться чаще, чем раньше. Киберпреступники будут эксплуатировать уязвимости популярного ПО с открытым исходным кодом, ставя под угрозу безопасность, данные и финансы организаций, которые его используют.
Злоумышленники будут реже полагаться на уязвимости нулевого дня и сосредоточатся на эксплойтах первого дня. Эта тенденция может быть обусловлена уменьшением числа уязвимостей нулевого дня, из-за чего преступникам приходится искать более надежные и доступные методы атак.
На фоне социально-политических конфликтов возрастет активность хактивистов, чья цель — вывести из строя критическую инфраструктуру и службы. Такие группы представляют серьезную угрозу для финансовых и других организаций, без которых общество не может нормально функционировать.