Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է թանկացնել ավտոբուսների ուղեվարձը՝ հասցնելով 150 դրամի. Դավիթ Խաժակյան
15:31 05/12/2023
Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է առաջիկայում թանկացնել ավտոբուսների ուղեվարձը՝ 100 դրամից հասցնելով 150 դրամի։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ Դավիթ Խաժակյանը։
«Դե, բնականաբար, պետք է ասեն, որ շատ բան թանկացել է,  պետք է նաև ավտոբուսները, երթուղին թանկանա։ Ես այս առումով ունեմ մեծ վերապահում,  քանի որ միշտ համարել եմ, որ հնարավոր է պահպանել արժեքը՝ իրականացնելով լիարժեք բարեփոխում։
Բայց նույնիսկ, եթե արժեքն ավելանում է, մարդիկ չպետք է սպասեն կանգառասրահներում, երթևեկը չպետք է լինի այնքան երկար, ինչպես հիմա, և չպետք է լինի խցկված ավտոբուսներում, ինչպես հիմա է անգամ այն պայմաններում, երբ միկրոավտոբուսները փոխարինվեցին ավտոբուսներով, բայց հիմնական խնդիրը չլուծվեց։
Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ կան բազմաթիվ թաղամասեր, որտեղ կա հասանելիության խնդիր։ Դեմ եմ այս մոտեցմանը՝ թանկացնել ուղեվարձն առանց բարեփոխումն ամբողջ ծավալով իրականացնելու», - ասաց նա։

Давид Хажакян: Мэрия Еревана планирует повысить тариф за проезд в автобусах – со 100 драмов до 150 драмов
16:06 05/12/2023
Мэрия Еревана приняла решение в ближайшее время повысить стоимость проезда в автобусах – со 100 драмов до 150 драмов. Об этом в прямом эфире на своей странице в соцсети Facebook сообщил зампредседателя партии «Просвещенная Армения» Давид Хажакян.
«Ну, естественно, скажут, мол, все подорожало, должен подорожать и проезд. Но к этому я отношусь с огромной оговоркой, ибо всегда считал, что действующие тарифы можно сохранить путем проведения полноценной реформы.
Но даже если стоимость повысится, люди не должны ждать на остановках, маршрут транспорта не должен быть таким длинным, как сейчас, транспортные средства не должны быть переполнены людьми как сейчас – в условиях, когда микроавтобусы в столице полностью заменили автобусами, но проблема не решилась», – сказал он.
«Не говорю уже о том, что во многих кварталах существует и проблема доступности. Я против подхода по повышению тарифа без реализации реформы в полном объеме», – добавил Хажакян.