Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է թանկացնել ավտոբուսների ուղեվարձը՝ հասցնելով 150 դրամի. Դավիթ Խաժակյան
15:31 05/12/2023
Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է առաջիկայում թանկացնել ավտոբուսների ուղեվարձը՝ 100 դրամից հասցնելով 150 դրամի։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ Դավիթ Խաժակյանը։
«Դե, բնականաբար, պետք է ասեն, որ շատ բան թանկացել է,  պետք է նաև ավտոբուսները, երթուղին թանկանա։ Ես այս առումով ունեմ մեծ վերապահում,  քանի որ միշտ համարել եմ, որ հնարավոր է պահպանել արժեքը՝ իրականացնելով լիարժեք բարեփոխում։
Բայց նույնիսկ, եթե արժեքն ավելանում է, մարդիկ չպետք է սպասեն կանգառասրահներում, երթևեկը չպետք է լինի այնքան երկար, ինչպես հիմա, և չպետք է լինի խցկված ավտոբուսներում, ինչպես հիմա է անգամ այն պայմաններում, երբ միկրոավտոբուսները փոխարինվեցին ավտոբուսներով, բայց հիմնական խնդիրը չլուծվեց։
Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ կան բազմաթիվ թաղամասեր, որտեղ կա հասանելիության խնդիր։ Դեմ եմ այս մոտեցմանը՝ թանկացնել ուղեվարձն առանց բարեփոխումն ամբողջ ծավալով իրականացնելու», - ասաց նա։

The Yerevan Municipality plans to raise the bus fare from 100 drams to 150 drams in the near future, David Khazhakyan, deputy chairman of the Bright Armenia party and a member of the Yerevan City Council, said on Tuesday.
"Well, naturally, they will argue that the bus fare should rise after the widespread price increases, but I have deep reservations about this, because I have always believed that the current fares can remain unchanged through a full-fledged reform,” he said in a Facebook live.
"But even if the fare increases, people should not wait long at bus stops, the transport route should not be as long as it is now, vehicles should not be overcrowded as they are now. Minibuses in the capital have been completely replaced by buses, but the problem has remained unresolved," Khazhakyan added.