Սուրենավանում շների հարձակման հետևանքով 7 տարեկան երեխա է մահացել
Արարատի մարզի Սուրենավան գյուղում շների հարձակման հետևանքով մահացել է յոթամյա երեխա։ Այս մասին գրում են ԶԼՄ-ները։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Արարատ ԲԿ-ից հայտնեցին, որ երեխան մահացած է տեղափոխվել իրենց մոտ։
«Հիվանդանոց չի տեղափոխվել, այլ դիահերձարան»,-ասացին ԲԿ-ից։
Կենտրոնից մահվան հստակ պատճառ չեն նշում՝ խորհուրդ տալով սպասել դատաբժշկական փոձաքննության արդյունքներին։
Ոստիկանությունից Panorama.am-ին հայտնեցին՝ ստացել են հաղորդում, որ Սուրենավանում 7-ամյա երեխա է մահացել։ Ստեղծվել է օպերատիվ քննչական խումբ, դեպքով քննչական կոմիտեն է զբաղվում։
ՔԿ-ից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ դեպքի վերաբերյալ տեղեկատվություն կարող են տրամադրել ավելի ուշ։
Շների կծելու դեպքերի վերաբերյալ պաշտոնական վիճակագրությունը ևս մտահոգիչ է։ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից Panorama.am-ին տրամադրած տվյալների համաձայն, 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին հանրապետությունում արձանագրվել է կենդանիների կողմից տուժելու 6919 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1375-ով ավելի է։
Կենդանիների կողմից հարձակումների մեծ մասը գրանցվել է մայրաքաղաքում՝ 2807 դեպք։
Ի դեպ, տեր ունեցող շների կծելու դեպքերն ավելի շատ են։
Ըստ վիճակագրության՝ հարձակումներից 3546-ը գրանցվել է տեր ունեցող շների կողմից, 3253-ը՝ թափառող շների, 120-ը՝ վայրի կենդանիների կողմից։

A 7-year-old child died on Wednesday after being attacked by stray dogs in Surenavan, a village in Armenia's Ararat Province.
The Ararat Medical Center told Panorama.am that the child was dead when he was brought to the hospital.
The medical center added that a forensic medical examination was yet to establish the exact cause of his death.
The Investigative Committee said a probe was underway into the incident and promised to provide details later.
The dog bite statistics are alarming. According to the data provided to Panorama.am by the National Center for Disease Control and Prevention, as many as 6,919 people suffered from animal attacks in the country in January-October 2023, up by 1,375 from the same period last year.