Սուրենավանում շների հարձակման հետևանքով 7 տարեկան երեխա է մահացել
Արարատի մարզի Սուրենավան գյուղում շների հարձակման հետևանքով մահացել է յոթամյա երեխա։ Այս մասին գրում են ԶԼՄ-ները։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Արարատ ԲԿ-ից հայտնեցին, որ երեխան մահացած է տեղափոխվել իրենց մոտ։
«Հիվանդանոց չի տեղափոխվել, այլ դիահերձարան»,-ասացին ԲԿ-ից։
Կենտրոնից մահվան հստակ պատճառ չեն նշում՝ խորհուրդ տալով սպասել դատաբժշկական փոձաքննության արդյունքներին։
Ոստիկանությունից Panorama.am-ին հայտնեցին՝ ստացել են հաղորդում, որ Սուրենավանում 7-ամյա երեխա է մահացել։ Ստեղծվել է օպերատիվ քննչական խումբ, դեպքով քննչական կոմիտեն է զբաղվում։
ՔԿ-ից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ դեպքի վերաբերյալ տեղեկատվություն կարող են տրամադրել ավելի ուշ։
Շների կծելու դեպքերի վերաբերյալ պաշտոնական վիճակագրությունը ևս մտահոգիչ է։ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից Panorama.am-ին տրամադրած տվյալների համաձայն, 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին հանրապետությունում արձանագրվել է կենդանիների կողմից տուժելու 6919 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1375-ով ավելի է։
Կենդանիների կողմից հարձակումների մեծ մասը գրանցվել է մայրաքաղաքում՝ 2807 դեպք։
Ի դեպ, տեր ունեցող շների կծելու դեպքերն ավելի շատ են։
Ըստ վիճակագրության՝ հարձակումներից 3546-ը գրանցվել է տեր ունեցող շների կողմից, 3253-ը՝ թափառող շների, 120-ը՝ վայրի կենդանիների կողմից։

В селе Суренаван Араратской области Армении в результате нападения собак скончался семилетний ребенок. Об этом пишут СМИ.
В беседе с корреспондентом Panorama.am в медицинском центре Арарата сообщили, что ребенка доставили к ним мертвым.
«Его доставили не в больницу, а в морг», – сообщили в медцентре.
При этом в МЦ точной причины смерти не указали, посоветовав дождаться результатов судебно-медицинской экспертизы.
Официальная статистика укусов собаками людей также вызывает тревогу. Согласно предоставленным Panorama.am Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний данным, в январе-октябре 2023 года в республике от нападения животных пострадали 6919 человек, что на 1375 больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Большинство случаев нападения животных зафиксировано в Ереване – 2807. Кстати, число случаев укусов собак, у которых есть хозяева, больше.
По статистике, 3546 нападений зарегистрировано со стороны имеющих хозяев собак, 3253 – со стороны бродячих собак, 120 – со стороны диких животных.