Իշխանությունն ընտրական գործընթացը նշանակման է վերածում. Աբրահամյան
«Այն, ինչ տեղի է ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ու դա միայն Վանաձորին չի վերաբերվում, ցույց է տալիս, որ իշխանությունը ընտրական գործընթացը նշանակման է վերածում»,- ասում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դատարանն անփոփոխ թողեց արդեն 2 տարի անազատության մեջ գտնվող Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի խափանման միջոց կալանքը:
Այն, ինչ տեղի է ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ու դա միայն Վանաձորին չի վերաբերվում, ցույց է տալիս, որ իշխանությունը ընտրական գործընթացը նշանակման է վերածում:
Իշխանությանը մնացել է օրենքով ամրագրի, որ համայնքի ղեկավար ընտրվելու իրավունք ունեն բացառապես քպ ներկայացուցիչները, իսկ այլ քաղաքական ուժերի մասնակցության համար քրեական պատասխանատվություն սահմանի:
Վանաձորում ընտրությունը պարտվելուց և իր նպատակին չհասնելուց հետո իշխանությունը վրեժխնդրության է գնում` Մամիկոնին կալանքի տակ պահելով, իսկ վանաձորցիներին` քաղաքային արդյունավետ կառավարումից զրկելով»,- գրում է Տ.Աբրահամյանը։

Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction, took to Facebook on Wednesday to denounce the Anti-Corruption Court’s refusal to release former Vanadzor Mayor Mamikon Aslanyan.
Aslanyan was arrested on charges of abuse of power and forgery after defeating Civil Contract in the Vanadzor elections in December 2021.
“The court upheld the detention of Mamikon Aslanyan, a former Vanadzor mayor who has been jailed for two years,” the MP wrote.
He blamed the ruling team for efforts to install its members as leaders of all communities.
“After suffering a setback in the Vanadzor elections and failing to achieve its goal, the authorities are taking a revenge by keeping Mamikon in custody and depriving the Vanadzor residents of effective management," Abrahamyan added.