ԱԱԾ. Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից
Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում որպես ռազմական փորձագետ և հայագետ ներկայացող, հայտնի և «լուրջ մասնագետ» Թելման Գասիմովի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած տեսագրության վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին երկքաղաքացի «Ա. Ք.»-ից, ով տեսագրել է շենքը, որտեղ «ծնվել և մեծացել է» Թ.Գասիմովը և ուղարկել նրան: Սակայն, Թ.Գասիմովը 6 տարի անց այդ տեսանյութի մոնտաժման եղանակով՝ տեսագրությանն ավելացնելով իր ձայնը, էժանագին քարոզչությամբ փորձում է հայ հասարակության մեջ տարածել խուճապային տրամադրություններ և դրանով իր «կշիռը» բարձրացնել ադրբեջանական լսարանում:
Ներկայացվում է 2017թ. նամակագրությունից մեկ հատված:
«Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից:
ՀՀ ԶԼՄ-ներին և ազգաբնակչությանը հորդորում ենք զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող և չստուգված, հերյուրանքներ պարունակող տվյալներն ու նյութերը հրապարակելուց՝ հասարակության շրջանում անհարկի լարվածություն և խուճապ չառաջացնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հավաստիացնում է, որ օպերատիվ իրավիճակը տարբեր ուղղություններով գտնվում է լիարժեք վերահսկողության տակ»,-նշում են ԱԱԾ-ից։
Ադրբեջանական կայքերից մեկը հաղորդում է, որ Թելման Գասիմովը գաղտնի այցելել է Երևան և նկարահանել Կոմիտասի պողոտայի հարևանությամբ գտնվող իր երբեմնի բնակարանի դուռը:

Монтаж и больное воображение: СНБ Армении – о кадрах азербайджанца из Еревана
Относительно видео, распространенного 5 декабря представляющимся в экспертных кругах Азербайджана военным экспертом и арменоведом, известным и «серьезным специалистом» Тельманом Гасымовым, Служба национальной безопасности Армении сообщает, что Гасымов получил указанное видео еще в ноябре 2017 года от имеющего двойное гражданство «А.К». последний заснял здание, где Гасымов «родился и вырос», и переслал ему.
«Спустя шесть лет, однако, Гасымов смонтировал видео, добавив к нему свой голос, пытаясь дешевой пропагандой посеять панические настроения в армянском обществе и, тем самым, поднять свой «вес» среди азербайджанской аудитории», – говорится в сообщении пресс-центра СНБ РА.
Представляется также отрывок переписки 2017 года.
«Призываем гасимовых избавиться от больного воображения.
СМИ и население Армении призываем воздерживаться от публикации распространяемых азербайджанской пропагандой, непроверенных, содержащих выдумки данных и материалов, чтобы не вызывать неуместную напряженность и панику в обществе.
СНБ Армении уверяет, что оперативная ситуация находится под полноценным контролем», - говорится в сообщении.
На днях бакинские сайты опубликовали кадры, снятые в одном из дворов дома по проспекту Комитаса, которые на армянском и азербайджанском языке комментирует  Тельман Гасымов, выдающий себя за автора видео.