«Այն, ինչ տեղի է ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ու դա միայն Վանաձորին չի վերաբերվում, ցույց է տալիս, որ իշխանությունը ընտրական գործընթացը նշանակման է վերածում»,- ասում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դատարանն անփոփոխ թողեց արդեն 2 տարի անազատության մեջ գտնվող Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի խափանման միջոց կալանքը:
Այն, ինչ տեղի է ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ու դա միայն Վանաձորին չի վերաբերվում, ցույց է տալիս, որ իշխանությունը ընտրական գործընթացը նշանակման է վերածում:
Իշխանությանը մնացել է օրենքով ամրագրի, որ համայնքի ղեկավար ընտրվելու իրավունք ունեն բացառապես քպ ներկայացուցիչները, իսկ այլ քաղաքական ուժերի մասնակցության համար քրեական պատասխանատվություն սահմանի:
Վանաձորում ընտրությունը պարտվելուց և իր նպատակին չհասնելուց հետո իշխանությունը վրեժխնդրության է գնում` Մամիկոնին կալանքի տակ պահելով, իսկ վանաձորցիներին` քաղաքային արդյունավետ կառավարումից զրկելով»,- գրում է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Власти превращают избирательный процесс в Армении в назначение
Происходящее в органах местного самоуправления, и это касается не только Ванадзора, показывает, что власти превращают избирательный процесс в назначение, заявил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Суд оставил без изменения меру пресечения бывшему мэру Ванадзора Мамикону Асланяну, находящемуся под стражей уже 2 года.
Происходящее в органах местного самоуправления, и это касается не только Ванадзора, показывает, что власти превращают избирательный процесс в назначение
Осталось только, чтобы власти законодательно закрепили, что право избираться руководителями общин имеют исключительно представители «Гражданского договора», а за участие других политсил установили уголовную ответственность.
Проиграв выборы в Ванадзоре и не достигнув своей цели, власти мстят, удерживая Мамикона под стражей и лишая ванадзорцев эффективного городского управления», – написал Т.Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.