ԱՄՆ-ն Ուկրաինային թողեց բախտի քմահաճույքին
Ուկրաինային, Իսրայելին ու Թայվանին աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը տապալվել է ԱՄՆ սենատում, այն չի ստացել բավարար թվով անհրաժեշտ ձայներ։
BBC-ն գրում է՝ հարապետականները կարողացել են արգելափակել օրինագծի ընդունումը։
Քվեարկության արդյունքում նախագծին կողմ է քվեարկել Սենատի 51 անդամ, 49-ը դեմ են քվեարկել։ Օրիանգծի ընդունման համար անհրաժեշտ էր 60 քվե։
Օրենսդրական նախաձեռնությունը ենթադրում էր 106 մլրդ դոլարի աջակցություն այդ երկրներին, գումարից 61 մլրդը նախատեսված էր տրամադրել Կիևին։
BBC-ն նշում է՝ քվեարկություննը անորոշություն է մտցնում Ուկրաինային տրամադրվելիք օգնության հարցում և օրենսդիրներին վերադարձնում է բանակցությունների սեղանի շուրջ, մինչդեռ  ընդամենը օրեր են մնացել Կոնգրեսի ձմեռային արձակուրդին։
Նախագծին դեմ են քվեարկել հանրապետական բոլոր սենատորները,  ինչպես նաև անկախ սենատոր Բերնի Սանդերսը, ով ավելի վաղ վերապահումներ էր հայտնել, որ նախագիծը ներառում է միլիարդավոր ռազմական օգնություն Իսրայելին:
«Այն, ինչ անում է Նեթանյահուի կառավարությունը, անբարոյական է, միջազգային իրավունքի խախտում, և Միացյալ Նահանգները չպետք է մեղսակից լինեն այդ գործողություններին»,-ասել էր նա։
Միաժամանակ չորեքշաբթի օրը Բայդենի վարչակազմը հայտարարել է Ուկրաինային 175 միլիոն դոլարի նոր ֆինանսավորման մասին, որն արդեն հաստատվել է:
Փաթեթը ներառում է զինամթերք՝ այդ թվում հրթիռներ և հրետանային արկեր, ինչպես նաև «ազգային կարևորագույն ենթակառուցվածքները պաշտպանելու սարքավորումներ»։

Senate Republicans have blocked a move to pass an aid bill for Ukraine after failing to secure border compromises they sought in exchange, the BBC reports.
The $110bn (£87.3bn) package included $61bn for Ukraine, as well as funds for Israel and aid for Gaza.
The White House has warned that US funds for Ukraine could soon run out.
A Ukrainian official said that that failure to secure more US aid would mean a "very high possibility" that the war will be lost to Russia.
While Republican members are generally in favour of aid to Ukraine, some have sought to use the issue as a way address mounting domestic concerns over the US southern border.
Senators - including every single Republican - voted 51 to 49 against advancing the bill, with 60 votes needed. The vote throws uncertainty into the future of aid for Ukraine and sends lawmakers back to the negotiating table with just days to go until Congress has scheduled winter break.
Republicans are insisting that any aid to Ukraine be tied to sweeping US immigration and asylum reforms.
Earlier on Wednesday, US President Joe Biden said he was "willing to make significant compromises on the border" in order to get the aid bill passed.
"This cannot wait," he said, adding that "Republicans in Congress are willing to give Putin the greatest gift he could hope for".
Also on Wednesday, the Biden administration announced $175m in new security assistance for Ukraine from the supply of funding that has already been approved. The package includes ammunition, including missiles and artillery shells, as well as "equipment to protect critical national infrastructure", the US Department of Defense said in a news release.