Երկու շաբաթ առաջվա խնդրահարույց բեռները Վերին Լարսով անցնում են համեմատաբար հեշտ. Panorama.am-ին հայտնեց Քերոբյանը
17:25 08/12/2023
Երկու շաբաթ առաջ Վերին Լարսում կրկին հայկական բեռնատարների  համար խոչընդոտներ էին առաջացել։
ԱԺ-ում Կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարեց. «Լարսի անցակետով այս պահին հիմնականում մեքենաներն անցնում են: Խնդիրներն առաջացել էին անցակետում ուժեղացված վերահսկողություն իրականացնելու հետևանքով, որից հետո հայկական կողմը խնդիրների վերաբերյալ նախաձեռնել է քննարկումներ մի քանի մակարդակներում...Անցած ուրբաթ օրվանից հետո՝ շաբաթ օրը, մեքենաների թողունակությունը կամ անցնելը վերականգնվեց»։
Վահան Քերոբյանը նաև նշել էր, որ Հայաստանում արտադրված ապրանքները պետք է  լինեն բարձրակարգ, որպեսզի հասանելիությունն այլ շուկաներին լինի ավելի մեծ և ավելի լավ գնով,  և այն դրական ազդեցություն կունենք նաև ՀՀ բնակչության համար առողջության տեսանկյունից:
Panorama.am-ը էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանից պարզեց, թե ՌԴ-ի հետ Վերին Լարսի  խնդրով  աշխատանքային հանդիպումներ անցկացվո՞ւմ են, եթե՝ այո, ապա ի՞նչ փուլում են և արդյո՞ք որոշակի արդյունքներ կան։
«Այո, բազմաթիվ հանդիպումներ են տեղի ունենում։ Պետք է ասել, որ մենք շահագրգիռ քննարկումներ ունենք, ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ, որպեսզի առևտուրը հնարավորինս անխոչընդոտ իրականանա։ Կա պատկերացում, թե ինչ խնդիրներ պետք է լուծվեն և այդ ուղղությամբ աշխատանք է իրականացվում։
Այս պահի դրությամբ այն բեռները, որոնք խնդրահարույց էին դեռևս երկու շաբաթ առաջ, Վերին Լասով անցնում են համեմատաբար հեշտ ձևով, այսինքը՝ այդպիսի գլոբալ խնդիրներ այս պահի դրությամբ չկան, բայց կա պատկերացում, որ մեր ընկերությունները պետք է թե՛ լավացնեն իրենց ստանդարտները, թե՛ դիվերսիֆիկացնեն իրենց արտահանման ուղղությունները»,-պատասխանեց Քերոբյանը։

Керобян – Panorama.am: Грузы, которые еще две недели назад были проблемными, проходят через КПП «Верхний Ларс» относительно легко
17:39 08/12/2023
Две недели назад на КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе, через который пролегает единственная связывающая Армению с Россией сухопутная дорога, снова возникли препятствия для армянских фур.
Во время правительственного часа в Национальном Собрании Армении министр экономики Ваан Керобян сообщил: «На данный момент через КПП «Верхний Ларс» машины проезжают в основном. Проблемы возникли в результате усиления контроля на КПП, после чего армянская сторона инициировала обсуждение проблем на нескольких уровнях...После прошлой пятницы, уже в субботу проезд возобновился».
Ваан Керобян отметил также, что производимая в Армении продукция должна быть высокого качества, чтобы доступ к рынкам других стран упростился, была выше и цена. По его словам, это также положительно скажется на здоровье населения Армении.
Panorama.am узнал у министра экономики Ваана Керобяна, проводятся ли рабочие встречи с Россией по ситуации на КПП «Верхний Ларс», если да, то на каком этапе они находятся, есть ли конкретные результаты?
«Да, проводится множество встреч. Надо сказать, что мы ведем заинтересованные обсуждения  с нашими партнерами в России, чтобы торговля осуществлялась максимально без препон. Есть представление о том, какие проблемы необходимо решить, и ведется работа в этом направлении.
На данный момент грузы, которые еще две недели назад были проблемными, проходят через КПП «Верхний Ларс» относительно легко, то есть таких глобальных проблем на данный момент нет. Но есть представление, согласно которому нашим компаниям следует улучшить как свои стандарты, так и диверсифицировать направления экспорта», – ответил Керобян.