Պուտինը հայտարարել է նախագահական ընտրություններին մասնակելու մասին
Կրեմլում հատուկ ռազմական գործողության մասնակիցներին «Ոսկե աստղի» շքանշաններ հանձնելուց հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ կառաջադրվի  2024 թվականի նախագահական ընտրություններում։ Եթե նա հաղթի, սա կլինի նրա հինգերորդ ժամկետը պետության ղեկավարի պաշտոնում։
«Կոմերսանտ»-ի թղթակիցը հայտնում է, որ արարողությունից հետո նախագահը զրուցել է պարգևատրված հերոսների հետ։ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության հերոս Արտյոմ Ժոգան խնդրել է Վլադիմիր Պուտինին մասնակցել ընտրություններին։  Մնացածը միացել են այդ  խնդրանքին։ Նախագահը համաձայնել է։
Դեկտեմբերի 6-ին Դաշնության խորհուրդը նախագահական ընտրություններ է նշանակել 2024 թվականի մարտի 17-ին։ Դրանք տեղի կունենան երեք օրվա ընթացքում՝ մարտի 15-ին, 16-ին և 17-ին։ ԿԸՀ-ն որոշում կկայացնի Ռուսաստանի նոր շրջաններում ընտրություններն անցկացնելու մասին մինչև դեկտեմբերի 12-ը՝ անվտանգության աշխատակիցների հետ խորհրդակցություններից հետո։ Հասարակական կարծիքի հիմնադրամի տվյալներով՝ ռուսաստանցիների 70%-ն առաջկցում է Վլադիմիր Պուտինի թեկնածությունը նոր նախագահական ժամկետում։

Владимир Путин объявил об участии в выборах президента России
Владимир Путин сообщил после вручения участникам специальной военной операции орденов «Золотая звезда» в Георгиевском зале Кремля, что принял решение баллотироваться в президенты в 2024 году. В случае победы, это будет его пятый срок во главе государства.
После церемонии президент пообщался с награжденными Героями России. Герой ДНР Артем Жога попросил Владимира Путина пойти на выборы. Остальные присоединились к просьбе. Президент согласился, сообщает специальный корреспондент «Ъ» Андрей Колесников.
6 декабря Совет федерации назначил президентские выборы на 17 марта 2024 года. Они будут проходить три дня: 15, 16 и 17 марта. Решение о проведении выборов в новых регионах России ЦИК примет до 12 декабря после консультаций с силовиками. По данным ФОМ, 70% россиян поддерживают выдвижение Владимира Путина на новый президентский срок.