Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանության կանխարգելման գործում. ԱԳՆ
Այսօր Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, նրանց արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրն է։ ԱԳՆ հաղորդմամբ, օրվա առթիվ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, գլխավոր քարտուղար Բորիս Սահակյանը և բարձրաստիճան այլ դիվանագետներ հարգանքի տուրք են մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի, նրանց արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը սահմանվել է ՄԱԿ-ի կողմից՝ 2015 թվականին, Հայաստանի նախաձեռնությամբ։ Օրվա հիմնական նպատակը ցեղասպանության դեմ պայքարն է՝ հիշեցումը ցեղասպանությունների արդյունքում մարդկության կրած անդառնալի կորուստների մասին։
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հարգումը կարևոր քայլ է պատմական հիշողության պահպանման գործում, որը նաև ցեղասպանության կանխարգելումն ապահովելու միջոցներից է:
Դեկտեմբերի 9-ը ընտրվել է որպես հիշատակի օր ելնելով այն հանգամանքից, որ հենց այս օրն է ՄԱԿ-ի կողմից ընդունվել Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան: Այսօր նաև լրանում է Կոնվենցիայի ընդունման 75-ամյակը։ Կոնվենցիան, լինելով մարդու իրավունքների ոլորտում առաջին միջազգային պայմանագիրը, ոչ միայն տվեց ցեղասպանության սահմանումը, այլև բարձրացրեց զոհերի հանդեպ արդարության և անպատժելիության վերացման խնդիրները: Կոնվենցիան վավերացրել է ՄԱԿ-ի անդամ հանդիսացող 153 պետություն։
Հայաստանը կշարունակի իր հանձնառությունը ցեղասպանության կանխարգելման գործում, այդ թվում ՄԱԿ-ի շրջանակում տարբեր նախաձեռնություններով։

Today is the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.
Armenia's Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan, Secretary General of the Foreign Ministry Boris Sahakyan and other high-ranking diplomats paid a tribute to the memory of the victims of genocide, the Foreign Ministry reported.
The International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime was declared in 2015 by the UN on the initiative of Armenia. The primary goal of the day is the fight against genocide, reminding people about the irreversible loss of the humanity caused by genocide.
Commemoration of the memory of genocide victims is an important step for preserving historical memory which is one of the means to ensure the genocide prevention.
December 9 was chosen as a commemoration day taken into account the fact that Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide was adopted by the UN on this day. Today is also the 75th anniversary of the adoption of the Convention. Convention as the first international human rights treaty not only provided the definition of genocide but also raised issues of elimination of impunity and justice towards the victims. Convention was ratified by 153 UN member states.
"Armenia will continue its commitment towards the prevention of genocide, including through various initiatives in UN framework," the Foreign Ministry said.