Վերջին 10 օրում մի քանի բեռնատար է Լարսից հետ վերադարձվել՝ հիմնականում բանջարեղեն.Վահան Հակոբյան
Արտահանողներից  շարունակվում է տեղեկություններ ստացվել, որ Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռների համար շարունակվում են որոշակի խոչընդոտներ ստեղծվել։ Ըստ տնտեսվարողների՝ արտահանվող նույն ծագման ապրանքի, նույն խմբաքանակի 8 բեռնատարարերից 6-ին թույլ են տալիս անցնել անցակետով՝ 2-ին՝ ոչ։
Panorama.am-ն խնդիրը պարզաբանելու համար  դիմեց ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանության մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանին։
«Այս պահին պատկերը փոխվել է, հսկողությունը բավականին թուլացել է, բայց դեռ իրականացվում է։ Փչացող ապարնքների նմուշառում է իրականացվում, փորձաքննության է ուղարկվում և եթե կարանտինային վիրուսներ է հայտնաբերվում, բեռը հետ է վերադարձվում։
Բեռների հիմնական՝90%-ը անցնում է։ Հիմանկանում խիստ խախտում ունեցող բեռներն են հետ վերադրաձնում։ Այս պահին մի քանի բեռնատար ունենք, որոնց հետ են վերադարձրել, մանցած բոլորին բաց են թողել։
Վերջին 10 օրվա մեջ մի քանի բեռնատար է հետ վերադարձվել՝ հիմնականում բանջարեղեն են եղել՝ լոլիկ, բիբար»,- հայտնեց Վահան Հակոբյանը։
ՍԱՏՄ հանրության հետ կապերի պատասխանատու Անուշ Հարությունյանը Panorama.am-ին հայտնեց. «Նախկինում ԵԱՏՄ շրջանակներում միայն փաստաթղթային ստուգում էր իրականացվում, ներկայում մոտեցումը որոշակի փոփոխություն է կրել, սննդամթերքը ստուգվում է, բայց եթե խախտում հայտնաբերվում է, ամբողջ խմբաքանակը հետ չի վերադարձվում։
Իրականությունն այն է, որ մենք ընտրանքային ստուգման արդյունքում 8 բեռնատարարեում չենք հայտնաբերել կարանտինային վնասատու, իսկ ՌԴ համապատասխան ծառայությունը 2-ի մեջ հայտնաբերել է։ ՌԴ-ի կողմից ուժեղացված հսկողություն իրականացնելուց հետո պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ եթե ստուգման ժամանակ 7-8 բեռնատարից բաղկացած խմբաքանակից միայն մեկի մեջ է կարանտինային վնասատուն հայտնաբերվում կամ՝ երկուսի, ապա ոչ թե ամբողջ խմբաքանակը հետ ուղարկվի, այլ միայն տվյալ բեռնատարը։ Մենք երաշխավորում ենք, որ բոլոր բեռները կստուգվեն, ՌԴ-ն էլ թող ստուգի և խնդիր ունեցող բեռնատարը հետ ուղարկեն, ոչ թե ամբողջ խմբաքանակը։  Այդ հարցում հստակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել»։
ՍԱՏՄ ներկայացուցիչը նաև հայտնեց, որ հետ վերադարձված բեռները կրկնակի ստուգվում են Հայաստանում և եթե հաստատվում է կարանտինային վնասատուն, ապա այդ բեռը ոչնչացվում է՝ չբացառելով նաև, որ տնտեսվարողը հետ եկած բեռը չներկայացնի ՍԱՏՄ, այլ այն ինքնուրույն ոչնչացնի։

Ваан Акопян: За последние 10 дней с КПП «Верхний Ларс» в Армению возвращено несколько фур, в основном с овощами
17:05 11/12/2023
От армянских экспортеров продолжает поступать информация о том, что на КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе, через который пролегает единственная связывающая Армению с Россией сухопутная дорога, по-прежнему создаются определенные препятствия для армянских грузов. По словам хозяйствующих субъектов, из 8 фур с аналогичной продукцией 6 пропускают через КПП, 2 – нет.
За разъяснениями корреспондент Panorama.am обратился к таможенному атташе при посольстве Республики Армения в Российской Федерации Ваану Акопяну.
«На данный момент картина изменилась, контроль довольно ослабили, но он все еще осуществляется. Образцы скоропортящихся продуктов отправляются экспертизу, при выявлении карантинных вирусов груз возвращается.
Основную часть грузов – 90% – пропускают через КПП «Верхний Ларс». Как правило, обратно возвращают грузы с серьезными нарушениями. На данный момент были возвращены несколько фур, остальные пропустили в РФ.
За последние 10 дней в Армению возвращено было несколько фур, в основном с овощами – томатами, перцем», – сообщил Ваан Акопян.
Глава отдела информации и по связям с общественностью Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении Ануш Арутюнян в беседе с корреспондентом Panorama.am в свою очередь отметила:
«Раньше в рамках ЕАЭС проводились только проверки документов, сейчас же подход претерпел определенные изменения – проверку проходят и продукты питания. Но при выявлении нарушений возвращается обратно не вся партия.
Реальность такова, что в результате выборочной проверки мы в 8 направляющихся из Армении в Россию фурах не обнаружили карантинных вредителей, а соответствующая служба РФ обнаружила их в 2 из грузовых автомобилей. После усиления РФ контроля достигнута следующая договоренность: если при проверке карантинный вредный организм обнаруживается только в 1-2 из 7-8 фур, обратно отправляется не вся партия, а только конкретная фура.
Мы гарантируем, что все грузы перед отправкой в Россию будут проверяться. Пусть их проверяет и РФ, возвращает в Армению же только фуры с проблемным грузом, а не всю партию. По этому вопросу достигнута четкая договоренность».
Ануш Арутюнян сообщила также, что возвращаемые грузы в Армении проходят повторную проверку, в случае подтверждения наличия карантинного вредителя соответствующий груз уничтожается.
При этом она не исключила, что хозяйствующие субъекты возвращенный груз могут не передавать Инспекционному органу, уничтожив их самостоятельно.