ԵՄ-ն ուսումնասիրում է հայկական բանակին «ոչ մահաբեր ձևաչափով» աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունը. Ստանո
Եվրամիությունը մտադիր չէ Հայաստանի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնել։ «Իզվեստիա»-ին ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն։
«ԵՄ-ն չի դիտարկում Հայաստանի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելու հնարավորությունը։ ԵՄ-ն ռազմական դաշինք չէ, այն արժեքների քաղաքական և տնտեսական համայնք է»,- ասել է Ստանոն։
Բացի այդ, ըստ նրա, Եվրամիությունը չի նախատեսում հայ զինվորականներին մարզել ԵՄ անդամ երկրների տարածքում։
«Եվրամիությունը ուսումնասիրում է Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով հայկական բանակին «ոչ մահաբեր ձևաչափով» աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունը, սակայն կոնկրետ որոշումներ դեռ չկան, -ասել է Ստանոն։

Стано: В Евросоюзе изучают возможность оказания поддержки армянской армии в нелетальном формате
Евросоюз не намерен проводить с Арменией военные учения, сообщил «Известиям» официальный представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано.
«ЕС не рассматривает возможность проведения совместных военных учений с Арменией. ЕС –– это не военный альянс, это политическое и экономическое сообщество ценностей», –– заявил Стано.
Кроме того, в Евросоюзе нет планов тренировать армянских военнослужащих на территории стран — членов ЕС, уточнил он.
В Евросоюзе изучают возможность оказания поддержки армянской армии по линии Европейского фонда мира «в нелетальном формате», но конкретных решений пока нет, сообщил Стано.