Գազայում երեխաներին անդամահատում են առանց անզգայացման. Save the Children-ի ահազանգը
Գազայի հատվածում մի քանի երեխաների անդամահատում են իրականացրել առանց անզգայացման, դեղամիջոցների բացակայության հետևանքով։
«Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ահազանգել է Save the Children կազմակերպության ներկայացուցիչը Առողջապահության համաշխարգային կազմակերպության՝ գործադիր կոմիտեի Գազայի հարցով հատուկ նիստում։ Նա ավելացրել է, որ շատ երեխաներ գտնվում են սովամահության վտանգի առաջ։
Կիրակի օրը ԱՀԿ գործադիր խորհրդի անդամ բոլոր 34 երկրները, այդ թվում  Միացյալ Նահանգները, հավանություն են տվել Գազայի վերաբերյալ բանաձևին, որը կոչ է անում անարգել կերպով մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազա ու տարհանել վիրավորներին:
«Այն, ինչ ապրում են երեխաները Գազայում, հնարավոր չէ բառերով նկարագրել։ Նրանք կորցրել են իրենց ընտանիքը, տունը, դպրոցը։ Մեր աշխատակիցները պատմում են, վիրավոր երեխաների վերքերի մեջ որդեր են ի հայտ գալիս, երբեմն նրանց անդամահատում են առանց անզգայացման։ Մի քանի երեխաներ գտնվում են սովմահության եզրին»,-պատմել է Save the Children կազմակերպության ներկայացուցիչը։

Save the Children: Некоторым детям в секторе Газа делают ампутацию без анестезии
Некоторым детям в секторе Газа из-за нехватки средств делают ампутации без анестезии, другие находятся на грани голода, заявила представитель НПО Save the Children на спецсессии Исполнительного комитета ВОЗ по Газе.
Как передает РИА Новости, в воскресенье все 34 страны-члена Исполнительного комитета ВОЗ, включая США, одобрили резолюцию по Газе, призывающую к беспрепятственному доступу гуманитарной помощи в сектор и эвакуации раненых.
«То, что переживают дети в Газе, невозможно описать словами. Они потеряли свою семью, свой дом, свою школу. Наши сотрудники говорят нам, что опарыши появляются в ранах у детей, и иногда им ампутируют конечности без анестетиков. Некоторые дети находятся на грани голода», - сказала она.
Также в ходе выступления представитель Агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) сообщил, что организация все еще работает в Газе, но находится на грани коллапса, поскольку с 7 октября в анклаве погибло более 134 сотрудников БАПОР.
Первого декабря глава Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел заявила, что сектор Газа вновь стал самым опасным местом в мире для детей. В пятницу генсек ООН Антониу Гутерреш заявил, что с начала военной операции Израиля в числе убитых 17 тысяч палестинцев более 4 тысяч женщин и семи тысяч детей.