Լիահույս ենք, որ մոտ ժամանակներս տեղեկություն կունենանք գերիների վերադարձի մասին. Ալեն Սիմոնյան
«Սպասում ենք և լիահույս ենք, որ մոտ ժամանակներս տեղեկություն կունենանք գերիների վերադարձի մասին»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա նշեց, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության փոփոխության չկա, գործընթացը ընթացքի մեջ է։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբրի 7-ին «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի համատեղ հայտարարություն էին տարածել, ըստ որի. «Առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին, առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:
Որպես բարի կամքի քայլ` Հայաստանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին և հանում է իր թեկնածությունը»։

Ален Симонян: Ожидаем освобожденных Азербайджаном армянских пленных в Ереване в ближайшие дни
Удерживаемые в азербайджанском плену армянские военные, которые должны были быть освобождены согласно совместному заявлению аппарата премьер-министра Армении Никола Пашиняна и администрациипрезидента Азербайджана Ильхама Алиева, пока не прибыли в страну, в Ереване ожидают их в ближайшие дни. Об этом на брифинге сообщил спикер парламента РА Ален Симонян.
«Мы ждем, полны надежды, что это произойдет в скором времени», – отметил он.
По его словам, достигнутая Ереваном и Баку договоренность не претерпела изменений, процесс идет.
Напомним, 7 декабря аппарат премьер-министра Армении и администрация президента Азербайджана выступили с совместным заявлением и сообщили, что Ереван и Баку подтверждают свое намерение урегулировать отношения и заключить мирный договор, основанный на уважении принципов суверенитета и территориальной целостности. Азербайджан в знак доброй воли, согласно заявлению, освобождает 32 армянских военнослужащих, а Армения – двух азербайджанских военнослужащих.