Լիահույս ենք, որ մոտ ժամանակներս տեղեկություն կունենանք գերիների վերադարձի մասին. Ալեն Սիմոնյան
«Սպասում ենք և լիահույս ենք, որ մոտ ժամանակներս տեղեկություն կունենանք գերիների վերադարձի մասին»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա նշեց, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության փոփոխության չկա, գործընթացը ընթացքի մեջ է։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբրի 7-ին «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի համատեղ հայտարարություն էին տարածել, ըստ որի. «Առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին, առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:
Որպես բարի կամքի քայլ` Հայաստանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին և հանում է իր թեկնածությունը»։

The Armenian National Assembly speaker has expressed the hope that the repatriation of Armenian prisoners of war (POWs) from Azerbaijan will be arranged soon.
“We hope to have news about the return of POWs in the near future,” Alen Simonyan told reporters on Tuesday.
Armenia and Azerbaijan agreed on Thursday to exchange prisoners of war and work toward signing a peace treaty.
A joint statement released by the office of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and the administration of Azerbaijani President Ilham Aliyev said the two countries "share the view that there is a historic chance to achieve a long-awaited peace."