Ադրբեջանցի հանցագործն Ադրբեջանում է. Շատ ուրախ եմ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդին սպանած ադրբեջանցին իր հայրենիքում է։ Իրեն դիմավորած ԶԼՄ-ների հետ զրույցում Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովը,հայտարարել է, որ իր առողջությունը լավ է։
«Ուրախ եմ, որ վերադառնում եմ Ադրբեջան, ամեն ինչ լավ է»,-հայտարարել է նա։
Քիչ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է՝ 2020-2023թթ. գերեվարված ՀՀ 31 զինծառայողներ, և սեպտեմբերին ԼՂ-ում գերեվարված 1 զինծառայող հատել են Ադրբեջան-Հայաստան սահմանը և գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում:
«Նրանք նախ կանցնեն նախնական բժշկական զննություն և կվերադառնան իրենց հարազատների մոտ»,- գրել Փաշինյանը՝ հրապարակելով վերադարձած գերիների անվանացանկը։
Հուսեյն Ախունդովը մեկն է այն երկու ադրբեջանցի զինծառայողներից, որոնք ապրիլի 7-ին Նախիջևանի կողմից ապօրինի հատել էին Հայաստանի սահմանը։ Ըստ քրեական գործի նյութերի` ապրիլի 12-ին, Ախունդովը, իր մոտ եղած ինքնաձիգով կրակել է «ԶՊՄԿ»-ի աշխատակից Հայրապետ Մելիքսեթյանի վրա և սպանել նրան։
Դեպքից հետո գողացել էր սպանվածի հեռախոսը, տեսաուղերձ նկարել և ներբեռնել սոցիալական ցանցի իր էջում։ Նա փորձել էր գողանալ նաև տուժողի մեքենան և փախուստի դիմել Իրան, բայց չէր հաջողել։ Դեպքի հաջորդ օրը Աճանան գյուղի մոտ բնակիչները նկատել են Հուսեյն Ախունդովին, վնասազերծել ու հանձնել իրավապահներին։

«Все хорошо. Рад»: убивший охранника Зангезурского медно-молибденового комбината азербайджанец дома
Убивший охранника Зангезурского медно-молибденового комбината Айрапета Меликсетяна азербайджанец Гусейн Ахундов уже на Родине. Представителям СМИ он сообщил, что проблем со здоровьем у него нет.
«Все хорошо. Рад, что возвращаюсь в Азербайджан», – сказал Г.Ахундов.
Немногим ранее Никол Пашинян сообщил: «Тридцать один военнослужащий Республики Армения, плененный в 2020-2023 годах, и один военнослужащий, попавший в плен в Нагорном Карабахе в сентябре, пересекли границу и находятся в Республике Армения».
По его словам, сначала они пройдут предварительное медицинское обследование и вернутся к родственникам. На своей странице он опубликовал список вернувшихся военных.
Напомним, в апреле с.г. Гусейн Ахундов вместе с сослуживцем Агшином Бабировым оказался на территории Армении, перейдя границу со стороны Нахиджевана. 12 апреля Ахундов убил сторожа Зангезурского медно-молибденового комбината Айрапета Меликсетяна. На следующий день убийца был задержан, позже – арестован.