Փաշինյանը խուսափում է ռուսական հարթակներում բանակցությունների գնալուց. Արթուր Խաչատրյան
«Խաղաղության պայմանագիրը խաղաղություն չի բերելու։ Իմ խորին համոզումով այն փաստաթուղթը, որն Ադրբեջանը պարտադրում է Հայաստանին, լինելու են շատ անորոշ ձևակերպումներ»,-ասուլիսում հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ձևակերպումները Բաքվին հնարավորություն կտան սեփական մեկնաբանություններով նոր պատերազմի առիթ ստեղծել։
«Ադրբեջանը Հայաստանի կողմից ցանկացած զիջումից հետո նոր զիջումներ է առաջ բերում, բայց ես կարծում եմ կամ գոնե հույս ունեմ, որ մնացած այս 17 օրերի ընթացքում որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվի»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցությունների անցկացման վայրին վերաբերող հարցին՝ Խաչատրյանն ասաց. «Կարևոր չէ, թե սեղանը որտեղ է դրված, կարևորն այն է, թե այդ սեղանի շուրջ ով է նստած և ինչ է  բանակցում։ Փաշինյանը ձախողել է  բոլոր բանակցությունները, սկսած 2018 թվականից բոլոր բանկացություններին գնալով զիջումների»։
Նրա խոսքով՝ արևմտյան հարթակներում Փաշինյանը կատարել է ամենամեծ զիջումը՝ ճանաչելով Ադրբեջանի գերիշխանությունը Արցախի նկատմամբ՝ դրա համար չունենալով որևէ լիազորություն և խուսափում է ռուսական հարթակներում բանակցությունների գնալուց։
Հայտնելով, որ Ադրբեջանը պահանջում է տետ-ա-տետ բանակցություններ՝ ընդդիմադիր պատգամավորը՝ հայտնեց, որ ուժեղի և թույլի միջև նման ձևաչափով բանակցություն չի լինի, այլ կլինի պարտադրանք։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan avoids Russia-hosted negotiations with Azerbaijan after recognizing Baku’s sovereignty over Artsakh (Nagorno-Karabakh) at the meetings mediated by the West, opposition MP Artur Khachatryan claims.
Speaking at a press briefing on Wednesday, he accused Pashinyan of mishandling the Nagorno-Karabakh peace process after coming to power in 2018 and repeatedly making concessions to Azerbaijan.
Khachatryan, who represents the opposition Hayastan faction, believes peace will not be established between Armenia and Azerbaijan after the two countries sign a peace deal.
“The peace treaty will not bring peace [to the region]. I strongly believe the document imposed by Azerbaijan will include vague wording,” the deputy said, adding Azerbaijan could misinterpret it to start a new war against Armenia.
“Azerbaijan is laying out new demands after any concession by Armenia, but I hope that no document will be signed by the end of the year,” he added.