Միայն անհայրենիքը կարող է անիմաստ համարել Արցախի համար օգտագործված ժամանակը.Սեյրան Օհանյան
«Ողջ աշխարհը պետք է իմանա, որ Ադրբերջանի կողմից իրականացրած հանցագործ քաղաքականության շարունակակության պատճառով 2022 թվականի դեկտեմբերից արցախի 10 ամսյա շրջափակումն ավրատվեց ես մեկ կեղծ, ապօրինի, հակաահաբեկչական գործողություններով, որի արդյունքում փաստացի Արցախի ժողովրդի նկատմամաբ իրականացվեց ցեղասպանություն՝ տեղահանմամաբ»,-ԱԺ-ում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները միայն սրեցին խնդիրը, և Բաքուն պետք է պատասխանատվություն կրի դրանց համար։
Օհանյանը համոզմունք հայտնեց, որ հարցը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով կա՛մ ընդունված, կա՛մ նոր ձևաչափերի շրջանակներում, որոնց այլընտրանք չկա։
«Յուրաքանչյուր հայ այսօր գիտակցում է, որ Արցախի հարցը չի փակվել, միայն անհայրենիք մեկը կարող է անիմաստ համարել նրա համար օգտագործված ժամանակն ու ռեսուրսները՝ ուրանալով այն փաստը, որ քառորդ դարից ավելի հենց Արցախն է եղել Հայաստանի ազատության ու անվտանգության երաշխավորը»,-հայտարարց խմբակցության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ պետք է շարունակել պայքարը, քանի որ հակամարտությունն ավարտված չէ, այն ավելի է խորացել, երկրորդ՝ Արցախը եղել է գործոն և նրա բոլոր ինստիտուտները պետք է շարունակեն գործել՝ հանուն սուբյեկտայնության պահպանման, այդ թվում՝ պայմաններ ստեղծելով ղարաբաղցիների՝ իրենց պատմական հայրենիք վերադառնալու համար։

Opposition leader: Azerbaijan must be held to account for crimes in Artsakh
Azerbaijan must be held to account for its crimes in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in mid-September, Armenian opposition leader Seyran Ohanyan insists.
“The whole world should know that in a follow-up to Azerbaijan's criminal policy, the 10-month blockade of Artsakh by Baku which began in December 2022 was culminated in the illegal “anti-terrorist” operations, as a result of which genocide through forced exile was actually committed against the people of Artsakh,” Ohanyan, head of the opposition Hayastan parliamentary faction, told a press briefing.
The MP emphasized that the Artsakh issue has yet to be resolved through talks. "There is no alternative to negotiations," he said.
"Every Armenian realizes that the Artsakh issue has not been resolved. Only those with no sense of homeland can think that the time and resources spent on it were pointless, denying the fact that for more than a quarter of a century Artsakh was the guarantor of Armenia’s freedom and security," Ohanyan stressed.