Միայն անհայրենիքը կարող է անիմաստ համարել Արցախի համար օգտագործված ժամանակը.Սեյրան Օհանյան
«Ողջ աշխարհը պետք է իմանա, որ Ադրբերջանի կողմից իրականացրած հանցագործ քաղաքականության շարունակակության պատճառով 2022 թվականի դեկտեմբերից արցախի 10 ամսյա շրջափակումն ավրատվեց ես մեկ կեղծ, ապօրինի, հակաահաբեկչական գործողություններով, որի արդյունքում փաստացի Արցախի ժողովրդի նկատմամաբ իրականացվեց ցեղասպանություն՝ տեղահանմամաբ»,-ԱԺ-ում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները միայն սրեցին խնդիրը, և Բաքուն պետք է պատասխանատվություն կրի դրանց համար։
Օհանյանը համոզմունք հայտնեց, որ հարցը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով կա՛մ ընդունված, կա՛մ նոր ձևաչափերի շրջանակներում, որոնց այլընտրանք չկա։
«Յուրաքանչյուր հայ այսօր գիտակցում է, որ Արցախի հարցը չի փակվել, միայն անհայրենիք մեկը կարող է անիմաստ համարել նրա համար օգտագործված ժամանակն ու ռեսուրսները՝ ուրանալով այն փաստը, որ քառորդ դարից ավելի հենց Արցախն է եղել Հայաստանի ազատության ու անվտանգության երաշխավորը»,-հայտարարց խմբակցության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ պետք է շարունակել պայքարը, քանի որ հակամարտությունն ավարտված չէ, այն ավելի է խորացել, երկրորդ՝ Արցախը եղել է գործոն և նրա բոլոր ինստիտուտները պետք է շարունակեն գործել՝ հանուն սուբյեկտայնության պահպանման, այդ թվում՝ պայմաններ ստեղծելով ղարաբաղցիների՝ իրենց պատմական հայրենիք վերադառնալու համար։

Сейран Оганян: Каждый армянин сегодня осознает, что вопрос Арцаха не закрыт
Весь мир должен знать, что из-за продолжения преступной политики Азербайджана 10-месячная блокада Арцаха со стороны Баку (началась с 12 декабря 2022 и продолжалась до 24 сентября 2023 года) завершилась незаконными, якобы антитеррористическими действиями этой страны, в результате чего в отношении народа Арцаха фактически был совершен геноцид с насильственной депортацией. Об этом заявил бывший министр обороны Республики Армения, руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян.
По его словам, преступные действия Азербайджана лишь обострили проблему, и Баку должен понести за них ответственность.
Оганян подчеркнул, что вопрос нужно решить путем переговоров. Причем либо в рамках принятых, либо новых форматов. «Этим переговорам нет альтернативы», – убежден он.
«Каждый армянин сегодня осознает, что вопрос Арцаха не закрыт. Лишь не имеющий чувства Родины может полагать потраченные на это время и ресурсы бессмысленными, отрекаясь от того факта, что более четверти века именно Арцах был гарантом свободы и безопасности Армении», – заявил глава оппозиционной фракции НС Армении.
По его словам, нужно продолжать борьбу, поскольку конфликт не завершен, он еще больше углубился.
Во-вторых, как отметил Сейран Оганян, Арцах был фактором в регионе, и все его институты должны продолжить свое существование ради сохранения субъектности, в том числе для создания условий возвращения арцахцев на свою историческую родину.