Նարիշկին. Արևմուտքը չի հրաժարվում ԱՊՀ երկրների գործերին կոպիտ միջամտելու սովորությունից
Արևմուտքը, չնայած հետխորհրդային տարածքում իր կործանարար գծի շոշափելի ձախողումներին, չի հրաժարվում ԱՊՀ երկրների գործերին կոպիտ միջամտելու սովորությունից։ Այս մասին Մինսկում ԱՊՀ անդամ պետությունների անվտանգության մարմինների և հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների 19-րդ հանդիպման մասնակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին հետախուզության ծառայության (ՀՀԾ) տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ Նարիշկինի, Արևմուտքի այդ փորձերը պառակտտիչ նպատակ ունեն, զրկելու այդ երկրներին քաղաքական կամքից և. տնտեսական ներուժից՝ այդպիսով կանխելով Եվրասիայում ուժի այլընտրանքային կենտրոնի ձևավորումը, որը կարող է մարտահրավեր նետել թուլացող արևմտյան գերիշխանությանը։
«Հիմա չունենալով ուժ, ինչպես նախկինում, ուղղակիորեն գործելու, այսպես կոչված, մարդասիրական միջամտությունների միջոցով, Արևմտյան բլոկը օգտագործում է հիբրիդային պատերազմի մեթոդներ, որոնք ազդում են պետության և հասարակության կյանքի բառացիորեն բոլոր ասպեկտների, բոլոր ոլորտների վրա»,-ասել է ռուսաստանցի պաշտոնյան Բելառուսի նախագահի հետ հանդիպմանը։

Нарышкин: Запад не оставляет привычки грубо вмешиваться в дела стран СНГ
Запад, несмотря на ощутимые провалы своей деструктивной линии на постсоветском пространстве, не оставляет привычки грубо вмешиваться в дела стран Содружества Независимых Государств (СНГ). Об этом заявил директор Службы внешней разведки (СВР) РФ Сергей Нарышкин на встрече с участниками проходящего в Минске XIX Совещания руководителей органов безопасности и разведывательных служб государств - участников СНГ. Его слова приводит ТАСС
«Несмотря на ощутимые провалы своей деструктивной линии на постсоветском пространстве Запад не оставляет привычки грубо вмешиваться в дела стран СНГ с тем, чтобы разобщить их <...>, лишить политической воли и экономического потенциала, не допустить формирования в Евразии альтернативного центра силы, способного бросить вызов слабеющей западной гегемонии», - сказал он на совещании, в котором принимает участие президент Белоруссии Александр Лукашенко.
По словам Нарышкина, «не имея сил как прежде действовать напрямую, путем так называемых гуманитарных интервенций, западный блок использует методы гибридной войны, которая затрагивает буквально все стороны, все сферы жизни государства и общества».