Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնում վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը. Փաշինյան
«Վերջին շրաջանում Հայաստանի օրակարգերի բերումով արձանագրում ենք տրանսպորտային կոմունիակացիաների դերակատարության կարևորությունը տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և ընդհանրապես՝ խաղաղության հաստատման բերումով»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով «Խթանելով հավասար մատչելի և ներառական տրանսպորտային փոխկապակցվածությունը՝ հանուն կայուն և դիմակայուն տնտեսությունների» խորագրի ներքո անցկացվող Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հանդիպման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ խաղաղությունն առաջին հերթին ժողովուրդների տնտեսական, մշակութային, քաղաքական կապերի հնարավորությունն ու առկայությունն է, իսկ այդ կապերն ակնհայտորեն չեն կարող տեղի ունենալ առանց տրանսպորտային կոմունիկացիաների։
«Սա է պատճառը, որ Հայաստանը տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացման շատ կարևոր թեմայով մեր մոտեցումներն ամբողջացրել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մեջ, որն, ըստ էության, տարածաշրջանային կոմունիկացիները բացելու մասին է և, ըստ էության, ուղիղ առնչություն ունի դեպի ծով ելք ունենալու ավելի մեծ հասանելիությունների հետ»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Հիշեցնելով որ 30 տարի Հայաստանը արգելափակված է եղել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից՝ ՀՀ գործադիր մարմնի ղեկավարը հայտռնեց, որ մեր երկիրը պատրաստակամություն է հայտնում վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև՝ նախկինում գոյություն ունեցած երկաթուղիների միջոցով։
«Առաջինը հյուսիսային ուղին է, որը կապում է ադրբեջանական Ղազախի շրջանը Հայաստանի Տավուշի մարզի հետ, երկրորդը հարավային ուղին է, որն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները կապում է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ։
Մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և արտաքին աշխարհի հետ կարող են կապվել նաև հյուսիսային ուղիով»,-ասաց նա։
Փաշինյանի ներկայացմամբ՝ հաջորդն ավտոճանապարհներն են, որոնք կարող են ունենալ հյուսիսային ուղի, միջին ուղի և հարավային ուղի, որը նոր հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանի համար։
«Հայաստանը «Խաղաղության խաչմերուկի» միջոցով կարող է կապվել և կապել այլ երկրները հյուսիս-հարավ առանցքով և արևելք-արևմուտք առանցքով»,-հավելեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հայտարարեց, որ Հայաստանը նույն պատրաստակամությունը ցուցաբերում է Հայաստան-Թուրքիա երկաթուղին բացելու ուղղությամբ, ինչպես նաև Հայաստան-Թուրքիա նախկինում գոյություն ունեցած երկու ավտոճանապարհները վերակառուցելու և վերաբացելու առումով։

Никол Пашинян: Армения подтверждает готовность возобновить железнодорожное сообщение с Азербайджаном
12:37 14/12/2023
В последний период мы констатируем важность роли транспортных коммуникаций в обеспечении региональной стабильности, безопасности и мира в целом, заявил Никол Пашинян на проходящей 14-15 декабря в Ереване министерской встрече Развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, на тему  «Содействие равному, доступному и инклюзивному транспортному сообщению ради стабильной и устойчивой экономики».
По его словам, мир – это, прежде всего, возможность и наличие экономических, культурных и политических связей между народами, а эти связи не могут существовать без транспортных коммуникаций.
«И именно по этой причине мы обобщили наши подходы по очень важной теме открытия региональных коммуникаций в проекте «Перекресток мира», который, по сути, касается разблокирования региональных коммуникаций и напрямую связан с более широким доступом к морю», – сказал он.
Напомнив, что границы Армении с Турцией и Азербайджаном заблокированы на протяжении  30 лет, Пашинян указал, что Ереван выражает готовность создать и восстановить железнодорожное сообщение между Арменией и Азербайджаном.
«Причем, посредством двух ранее существовавших железных дорог. Первая – северный маршрут, соединяющий азербайджанский Газах с Тавушской областью Армении, вторая – южный маршрут, который, среди прочего, соединяет западные районы Азербайджана с Нахиджеваном.
Мы считаем, что западные районы Азербайджана могут быть соединены с Нахиджеваном и внешним миром также северным маршрутом», – сказал Пашинян.
Он считает, что и автодороги могут иметь северное, среднее и южное направления. «Это откроет новые возможности для нашего региона, и, по сути, через «Перекресток мира» Армения сможет соединить и связать и другие страны по осям север-юг и восток-запад», – добавил Пашинян.
Такую же готовность, по его словам, Армения проявляет и в плане открытия железной дороги Армения-Турция, а также в плане восстановления и открытия двух существующих автодорог Армения-Турция.