Երեխաների մոտ հազ էր սկսել, չէի կարող տարհանում չանել. Ինչ է կատարվել Մուսալեռի դպրոցում
Մուսալեռի Ֆրանց Վերֆելի անվան միջնակարգ  դպրոցից յոթ աշակերտ տեղափոխվել է Վաղարշապատի բժշկական կենտրոն։
«Հիվանդանոց են տեղափոխվել սրտխառնոց, թուլություն ու այլ գանգատներով, սննդային չէ, բայց թունավորում է»,-պատճառների մասին Panorana.am-ին հայտնեցին ԲԿ-ից։
Դպրոցի տնօրեն Նաիրա Սվարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ հայտնեց կատարվածի վերաբերյալ։
«Արդեն պարզվել է պատճառը, փառք Աստծո, ոչ մի լուրջ բան չկա։ Մի երեխա գազի բալոն է գտել, բերել։ «Պերցովկա» են ասում, ես դրա ոչ անունն էի լսել, ոչ էլ տեսել։  Փչել է երկրորդ-երորդ հարկերի արանքում միջանցքում։ Ոստիկանների օպերատիվ աշխատանքի արդյունքում պարզվեց։ Հիմա երեխայի, երեխայի հոր հետ գնում ենք ոստիկանություն»,-ասաց տնօրենը։
Նրա խոսքով, երեխաների մոտ հազ է սկսել, ինչի պատճառով դպրոցում  տարհանում են իրականացրել։
«Երևի աղմուկը տարհանումից է սկսկել, բայց չէի կարող չանել։ Ոստիկանները գտել են բալոնը, հիմա մենք գնում ենք բաժին։ Տուժածները տարբեր դասարաններից են՝ 7-րդ, 8-րդ։ Հիմա նորմալ է ամեն ինչ»,-ասաց տնօրենը։

«Дети начали кашлять, я не могла не начать эвакуацию». Что произошло в школе армянского Мусалера?
Семеро учащихся средней школы имени Франца Верфеля общины Мусалер Армавирской области Армении были доставлены в медцентр Вагаршапата.
«Дети попали в больницу с рвотой, слабостью и другими жалобами, это не пищевое, но отравление», – о причинах рассказали Panorama.am в медицинском центре Вагаршапата.
Подробности инцидента в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала директор школы Наира Сварян.
«Причина произошедшего уже установлена, слава Богу, ничего серьезного нет. Один из детей нашел и принес газовый (перцовый) баллончик. Впервые вообще о таком слышу, такое вижу. Он распылил баллончик в коридоре между вторым и третьим этажами. Это выяснилось в результате оперативной работы полицейских. Сейчас мы с ребенком и его отцом направляемся в полицию», – рассказала директор.
По ее словам, после распыления баллончика у учащихся начался кашель, в результате чего в школе провели эвакуацию.
«Наверное, шумих поднялась из-за эвакуации, но поступить иначе я не могла. Полицейские нашли баллончик, сейчас едем в отделение. Пострадали учащиеся разных классов: 7-го, 8-го. Сейчас все в порядке», –  сказала директор.