«Կոմունիզմի մահվան տեսիլները». Փաշինյանը կնոջ հետ ցուցահանդես է այցելել
Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Գյումրի՝ Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարան, որտեղ ծանոթացել են նկարիչ Կարեն Օհանյանի «Կոմունիզմի մահվան տեսիլները» խորագրով անհատական ցուցահանդեսին ներկայացված նմուշներին:
Կառավարությունից հայտնում են՝ ցուցահանդեսը բացվել է հոկտեմբերի 22-ին՝ նկարչի նախաձեռնությամբ, որը գործելու է մինչև 2024 թ. հունվարի վերջ:
Ցուցադրված են 12 աշխատանքներ, որոնցում երկու ժանր է գերիշխում՝ պեյզաժը և նատյուրմորտը: Կարեն Օհանյանի աշխատանքների նոր շարքում երկու այս ավանդական ժանրերը ստացել են անսպասելի, նորարար և տպավորիչ մեկնաբանություն: Իր գործերում նա կոմունիզմի մահվան և պատերազմի մասին արտահայտվում է երբեմն ուղիղ, երբեմն ստեղծում նկարչական տպավորիչ սիմվոլներ և մետաֆորներ:

Никол Пашинян с супругой Анной Акопян посетил Дом-музей Сергея Меркурова в городе Гюмри, где ознакомился с образцами, представленными на персональной выставке работ художника Карена Оганяна под названием «Видения смерти коммунизма». Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Выставка открылась 22 октября по инициативе художника и продлится до конца января 2024 года. На выставке представлены 12 работ, в которых доминируют два жанра: пейзаж и натюрморт.
Однако в новой серии произведений Карена Оганяна два этих традиционных жанра получили неожиданную, новаторскую и впечатляющую интерпретацию. В своих произведениях он иногда прямо говорит о гибели коммунизма и войне, а иногда создает впечатляющие живописные символы и метафоры.