Հայաստանը միացել է Մագնիտսկու ցուցակին. Բորել
ԵՄ կազմի մեջ չմտնող 11 երկրներ, այդ թվում Հայաստանը և Ադրբեջանը, միացել են ԵՄ խորհրդի՝ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության որոշմանը, որով պատժամիջոցներ են սահմանվում մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարման համար պատասխանատու պաշտոնյաների, անձանց ու կազմակերպությունների դեմ։ Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Մագնիտսկու ցուցակ» անունով հայտնի որոշմանը միացել են ԵՄ թեկնածու երկրներ Հյուսիսային Մակեդոնիան, Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Ուկրաինան, Մոլդովան և Բոսնիա–Հերցեգովինան, ինչպես նաև Եվրոպական տնտեսական տարածքի անդամներ Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը և Նորվեգիան։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս փաստաթղթի շրջանակներում ԵՄ մուտքի արգելք և ԵՄ երկրների տարածքում ֆինանսական ակտիվների սառեցում է մտցվել Իրանի, Չինաստանի, Հյուսիսային Կորեայի, Ռուսաստանի, Սիրիայի  ու այլ երկրների քաղաքացիների, անվտանգության ուժերի և ընկերությունների նկատմամբ։
ԵՄ խորհուրդը ևս տասներկու ամսով՝ մինչև 2024թ․ դեկտեմբերի 8-ը, երկարաձգել է գործող սահմանափակող միջոցները և փոփոխել սահմանափակող միջոցների ենթակա անձանց և կազմակերպությունների ցանկը, ինչպես նաև հստակեցրել է պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված մարդկանց ու կազմակերպությունների անունները։

Боррель: 11 не входящих в Евросоюз государств, включая Армению и Азербайджан, присоединились к «евросписку Магнитского»
11 не входящих в Евросоюз государств, включая Армению и Азербайджан, присоединились к решению Совета ЕС об очередном продлении на год так называемого европейского списка Магнитского - рестрикций, которые Брюссель вводит по обвинению в «серьезных нарушениях прав человека», говорится в заявлении главы внешнеполитической службы ЕС Жозепа Борреля.
Как передает ТАСС, в рамках этого режима запрет на въезд в ЕС и заморозка финансовых активов на территории стран Евросоюза введены против граждан, силовых структур и компаний из Ирана, Китая, КНДР, России, Сирии и других государств.
«4 декабря Совет ЕС продлил существующие запретительные меры на следующие 12 месяцев, до 8 декабря 2024 года, и уточнил список лиц и организаций, подпадающих под ограничения. Страны-кандидаты Северная Македония, Черногория, Албания, Украина, Молдавия и Босния и Герцеговина, а также входящие в Европейскую зону свободной торговли Исландия, Лихтенштейн и Норвегия, равно как Армения и Азербайджан, присоединились к этому решению Совета ЕС», - заявил Боррель.
Параллельно с этим заявлением внешнеполитическая служба ЕС распространила еще два с практически идентичным текстом: о присоединении не входящих в ЕС стран к решениям Совета ЕС о продлении санкций против КНДР и санкций против руководства Приднестровья. К санкциям против КНДР присоединились те же страны, кроме Армении и Азербайджана, плюс Сербия и Грузия. К санкциям против Приднестровья не присоединились Армения, Азербайджан, Исландия, Сербия.