Ասադովը հայտարարել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Ադրբեջանի «հաստատ վճռականության մասին»
Ադրբեջանը կշարունակի քայլերը Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար։ Այդ մասին երկուշաբթի օրը Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է այդ երկրի վարչապետ Ալի Ասադովը։ Նրա խոսքերը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Ուզում եմ օգտվել այս առիթից ևս մեկ անգամ հայտնելու Ադրբեջանի հաստատակամությունը՝ շարունակելու ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։ Հաշվի առնելով վերջին դրական ազդակները՝ մենք չափազանց կարևորում ենք այս ուղղությամբ կառուցողական երկխոսության (Հայաստանի հետ-Խմբ.)շարունակությունը»,-ասել է Ասադովը։
Նա նաև նշել է, որ «առաջացած պատմական հնարավորության ռացիոնալ օգտագործումը» թույլ կտա հասնել «տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղությանը և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներին խաղաղ և անվտանգ համակեցության հույս կտա»։

Асадов заявил о «твердой решимости» Азербайджана достичь мира в регионе
Азербайджан продолжит шаги по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе, заявил премьер-министр этой страны Али Асадов в понедельник в ходе заседания Совета глав правительств СНГ в Москве. Его слова приводят азербайджанские СМИ.
«Пользуясь возможностью, хотел бы еще раз выразить твердую решимость Азербайджана продолжать усилия по укреплению мира и безопасности в регионе. С учетом недавних позитивных сигналов, считаем крайне важным продолжение конструктивного диалога (с Арменией – Ред.) в этом направлении», - сказал Асадов.
Он также отметил, что «рациональное использование возникшей исторической возможности» позволит достичь «долгожданного мира в регионе, даст всем жителям региона надежду на мирное и безопасное сосуществование».