Ասադովը հայտարարել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Ադրբեջանի «հաստատ վճռականության մասին»
Ադրբեջանը կշարունակի քայլերը Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար։ Այդ մասին երկուշաբթի օրը Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է այդ երկրի վարչապետ Ալի Ասադովը։ Նրա խոսքերը մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Ուզում եմ օգտվել այս առիթից ևս մեկ անգամ հայտնելու Ադրբեջանի հաստատակամությունը՝ շարունակելու ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։ Հաշվի առնելով վերջին դրական ազդակները՝ մենք չափազանց կարևորում ենք այս ուղղությամբ կառուցողական երկխոսության (Հայաստանի հետ-Խմբ.)շարունակությունը»,-ասել է Ասադովը։
Նա նաև նշել է, որ «առաջացած պատմական հնարավորության ռացիոնալ օգտագործումը» թույլ կտա հասնել «տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղությանը և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներին խաղաղ և անվտանգ համակեցության հույս կտա»։

Azerbaijan is "determined" to make peace with Armenia, Azeri Prime Minister Ali Asadov said at a meeting of the CIS Council of Heads of Government in Moscow on Monday.
“I would like to express Azerbaijan’s firm determination to continue its efforts to strengthen peace and security in the region. Taking into account the recent positive signals, we consider it extremely important to continue constructive dialogue [with Armenia] in this direction,” Azerbaijani media quoted him as saying.
The current “historic opportunity” will make it possible to achieve a long-awaited peace in the region, Asadov added.