Ադրբեջանն ունի պարտավորություններ Արևմուտքի առաջ, որն իրեն օգնել է Ղարաբաղը վերցնել . Քաղաքագետ
Տարեվերջին խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն  ակտիվ, դրա շուրջ խոսակցությունները՝ թեժ փուլ մտան։ Արդեն հայտնի է՝ հաջորդ տարի նաև Ադրբեջանում են ընտրություններ անցկացվելու։
Հայաստանում խոսակցություններ կան 2024-ին խորհրդարանական ընտրությունների հնարավոր անցկացման մասին։
Ինչո՞ւ են շտապում կողմերը։ Panorama.am-ն այս հարցերի շուրջ զրուցել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանի հետ։
«Բոլոր կողմերը չէ, որ շտապում են։ Հնարավոր է՝ մի կողմ է շտապում, երկու կողմ։ 2020-ից հետո այդ բանակցություններն անընդհատ ընթացել են, որի  հիմնական մեխը վերաբերել է ճանապարհներին։ Պատերազմն էլ սկսել է ճանապարհների համար, քանի որ դրանք ունեն աշխարհքաղաքական նշանակություն»,-ասաց Ստեփան Դանիելյանը։
Նա ընդգծեց՝ որևէ մեկին խաղաղությունը չի հետաքրքրում, դրա մասին խոսակցությունները դատարկ են, խոսքը շահերի մասին է։
«Խաղաղությունը աբստրակտ հասկացողություն է, իսկ շահերը՝ կոնկրետ հասկացողություններ են։ Ռուսաստանին պետք է Հայաստանով դեպի Ադրբեջան երկաթուղի դեպի Թուրքիա, քանի որ Թուրքիան դեռևս հակասության մեջ է Արևմուտքի հետ։ Հնարավոր է երկաթուղի նաև Ջուլֆայի միջոցով նաև Իրանի հետ, ինչին դեմ է Արևմուտքը, քանի որ Ռուսաստանը մուտք է գործելու Պարսից ծոց և նրա դերը մեծանալու է»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով ռուսական կողմի հայտարարությունները, որ Արևմուտքը խանգարում է, որ տարածարջանում խաղաղություն հաստատվի։
Դանիելյանի փոխանցմամբ, Ադրբեջանը խնդիր ունի այդ ճանապարհի հետ, քանի որ դրան Արևմուտքը դեմ է, Ռուսաստանն ու Իրանը՝ կողմ։
«Բայց Ադրբեջանն ունի պարտավորություններ Արևմուտքի առաջ, որն իրեն օգնել է Ղարաբաղը վերցնել։ Նաև Ռուսաստանն է օգնել իր ծրագիրն իրականացնելու համար։ Հիմա հակասություններ են առաջացել»,-ասաց նա։
Ըստ քաղաքագետի, արցախյան պատերազմի ժամանակ Արևմուտքի Ադրբեջանին սատարելով (պատերազմ սկսելու սանկցիա, զենք-զինամթերք, դիվանագիտական տանիք, հետախուզական տվյալներ, Սիրիայից տեռորիստներ և այն), որպեսզի Ռուսաստանին դուրս մղի Հարավային Կովկասից, իրականում մեծ հնարավորություններ բացեց հենց Ռուսաստանի ու Իրանի համար։ Ռուսաստանն էլ իր սցենարով պատերազմի սանկցիա տվեց Ադրբեջանին։
«Ալիևը հիմա ակցանի մեջ է՝ մի կողմից Ռուսաստանի ու Իրանի, մյուս կողմից ԱՄՆ-ի միջևևփորձում է ժամանակ շահել, որովհետև երկու կողմերից էլ պահանջում են կողմնորոշվել։ Ցանկացած կողմից հարվածը կարող է ցավոտ լինել»,-նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում արտահերթ ընտրությունների հարցն օրակարգում հայտնվելու մասին հարցին, ապա Ս. Դանիելյանը նշեց, եթե ընտրությունների անցկացման ենթադրությունները ճիշտ են, ապա դա կարող է նշանակել, որ գործող կառավարությունն ինչ-որ կարևոր քայլ պետք է կատարի, որը բացասաբար կարող է ընդունվել հանրության մեծ մասի կողմից։
«Ես չգիտեմ, թե որն է այդ քայլը։ Կարող է անկլավները հանձնե՞լը, ադբեջանցիների վերաբնակեցո՞ւմը, Սյունիքով երկաթգծի բացո՞ւմը, կարող է ռուսական ռազմաբազայի դուրս բերո՞ւմը, ամեն ինչ էլ հնարավոր է, կարող է այդ բոլորը միասի՞ն։ Իրեն պետք է լրացուցիչ լեգիտիմություն այդ քայլին գնալու համար»,-ասաց քաղաքագետը։

Политолог: У Азербайджана есть обязательства перед Западом, который помог ему взять Карабах
К концу уходящего 2023 года переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном вошли в активную, а разговоры вокруг него – в горячую фазу.
Кроме того, уже известно, что 7 февраля 2024 года в Азербайджане пройдут внеочередные выборы президента. Правящая партия Азербайджана выдвинула кандидатов президенты Ильхама Алиева. В Армении муссируются слухи о возможном проведении в 2024 году парламентских выборов.
О вышеперечисленных темах корреспондент Panorama.am побеседовала с политологом Степаном Даниеляном.
В ответ на вопрос, почему вовлеченные в процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений стороны торопятся, Даниелян отметил: «Не все стороны торопятся. Может быть, спешку проявляют одна-две стороны. После 2020 года эти переговоры шли постоянно, ключевым в них был вопрос дорог. Война тоже началась за дороги, поскольку они имеют геополитическое значение».
Степан Даниелян при этом указал: мир никого не интересует, разговоры о мире – пустые, речь об интересах.
«Мир – это абстрактное понятие, а интересы – конкретное. России нужна железная дорога через Армению в Азербайджан и Турцию, поскольку у Анкары все еще имеются противоречия с Западом. Возможна также железная дорога через Джульфу в Иран, против чего выступает Запад, поскольку Россия получит выход в Персидский залив и ее роль возрастет», – сказал политолог, напомнив заявления российской стороны о том, что Запад препятствует установлению мира в регионе.
По словам Даниеляна, Азербайджан столкнулся с проблемами в связи с указанной выше дорогой, поскольку Запад выступает против, а Россия и Иран – за.
«Но у Азербайджана есть обязательства перед Западом, который помог ему взять Карабах. Реализовать этот план Баку помогла и Москва. Теперь же возникли противоречия», – сказал он.
По мнению политолога, Запад, поддерживая Азербайджан во время Арцахской войны (санкция на инициирование войны, оружие-боеприпасы, дипломатическая крыша, разведданные, террористы из Сирии и пр.) с целью вытеснения России с Южного Кавказа, в действительности открыл большие возможности для РФ и Ирана. Россия же санкционировала войну Азербайджану по собственному сценарию.
«Алиев сейчас пытается лавировать между Россией и Ираном с одной стороны и США с другой, выиграть время, поскольку и те, и другие требуют у Баку определиться, на чьей он стороне. Удар с любой стороны может оказаться болезненным», – отметил он.
Что касается появившегося в повестке дня вопроса о внеочередных выборах в Армении, С. Даниелян указал: если предположения относительно проведения выборов верны, это может означать, что нынешнему правительству предстоит предпринять какой-то важный шаг, который может быть негативно воспринят большей частью общественности.
«Я не знаю, что это за шаг. Быть может, сдача анклавов, заселение азербайджанцев, открытие железной дороги через Сюник, вывод российской военной базы… Или все вместе? Возможно все. И правительству нужна дополнительная легитимность, чтобы пойти на этот шаг», – сказал политолог.