Հայաստանի մասին հիշատակումը տեխնիկական խնդրի պատճառով է հայտնվել ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարության տեքստում։
«Խնդիրը տեխնիկական էր։ Այս պահին Դուք տեսնում եք ԵՄ հաղորդագրությունը։ Այնտեղ չկա Հայաստանի անունը։ Ուրեմն համապատասխանաբար Հայաստանը չի միացել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
Ավելի ուշ ԱԳ նախարարությունի հայտնեցին.
«Ելնելով արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից և ԵՄ հետ գործընկերության շրջանակներում՝ ՀՀ-ն դիտարկում և հաճախ միանում է ԵՄ հայտարարությունների՝ ցուցաբերելով իր աջակցությունն ու համերաշխությունը դրանցում արծարծվող հարցերի վերաբերյալ: Կոնկրետ ԵՄ խորհրդի դեկտեմբերի 4-ի սահմանափակող միջոցների վերաբերյալ որոշմանը (2023/2721) ՀՀ-ն չի միացել, ինչպես դա երևում է նաև ԵՄ խորհրդի դեկտեմբերի 17-ի հաղորդագրությունից»։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը տարածեց հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես նշվում էր, որ ԵՄ կազմի մեջ չմտնող 11 երկրներ, այդ թվում Հայաստանը և Ադրբեջանը, միացել են ԵՄ խորհրդի՝ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության որոշմանը, որով պատժամիջոցներ են սահմանվում մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարման համար պատասխանատու պաշտոնյաների, անձանց ու կազմակերպությունների դեմ։
Ավելի ուշ Բորելի հայտարարությունը խմբագրվել է, տեքստից դուրս են հանվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասին հիշատակումները։

Упоминание Армении во вчерашнем заявлении главы внешнеполитической службы ЕС Жозепа Борреля в числе не входящих в Евросоюз государств, которые присоединились к решению Совета ЕС об очередном продлении на год так называемого европейского списка Магнитского, является результатом технической ошибки.
«Проблема была технической. Сейчас Вы видите заявление на сайте ЕС. Среди упоминаемых в нем стран Армении уже нет. Соответственно, Армения к "евросписку Магнитского"не присоединялась», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
Позднее МИД Армении сообщил:
«Исходя из внешнеполитических приоритетов и партнерства с ЕС, Республика Армения рассматривает и часто присоединяется к заявлениям Евросоюза, проявляя свою поддержку и солидарность по поводу поднимаемых там вопросов. Конкретно к решению Совета ЕС (2023/2721) об ограничивающих механизмах от 4 декабря Республика Армения не присоединилась. Это видно также из заявления Совета ЕС от 17 декабря».
Глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель накануне, 17 декабря, заявил о решении Совета ЕС об очередном продлении на год так называемого европейского списка Магнитского – рестрикций, которые Брюссель вводит по обвинению в серьезных нарушениях прав человека.
«4 декабря Совет ЕС продлил существующие запретительные меры на следующие 12 месяцев, до 8 декабря 2024 года, и уточнил список лиц и организаций, подпадающих под ограничения. Страны-кандидаты Северная Македония, Черногория, Албания, Украина, Молдавия и Босния и Герцеговина, а также входящие в Европейскую зону свободной торговли Исландия, Лихтенштейн и Норвегия, равно как Армения и Азербайджан, присоединились к этому решению Совета ЕС», – говорилось в заявлении. Однако позднее пресс-релиз был отредактирован.