Նոյեմբերի 17-ին Երևանում «Օրենքով գողերի» միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալված «Արսեն Երևանսկին»՝ Արսեն Մկրտչյանը, ազատ է արձակվել, չի կալանավորվել։
Փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ Մկրտչյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն չի ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից, իսկ Մկրտչյանին ձերբակալելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։
Դատարանը Մկրտչյանի ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ է ճանաչել։ Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ Մկրտչյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել, քանի որ մեղք չի գործել, իսկ թե արդյո՞ք նրա մասնակցությամբ այլ գործողություններ իրականացվել են, «Օրենքով գողերը»՝ Արսեն Մկրտչյանը և կալանավորված «Վիտյա Թբիլիսկին» արդեն առերեսվել են, թե՝ ոչ, փաստաբանը բացասական պատասխանեց։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ նոյեմբերի 17-ին՝ օրվա ցերեկային ժամերին՝ ժամը՝ 16,00-ի սահմաններում, Երևանի Դավիթ Բեկ փողոցի հարակից տարածքում «Օրենքով գողեր» «Արսեն Երևանսկու» և «Վիտյա Թբիլիսկիի» միջև վիճաբանություն է եղել, որին մասնակից են եղել նաև նրանց կողմնակիցները։ Վիճաբանության ժամանակ փոխադարձ հարվածներ են հասցվել, հայհոյանքներ հնչեցվել։ Դեպքի առթիվ նախաձեռվել է քրեական վարույթ՝ խուլիգանության հատկանիշներով։ Ձերբակալվել և վարույթն իրականացնող մարմնին էին ներկայացվել միջադեպի 12 մասնակից, այդ թվում՝ Արսեն Մկրտչյանը։
Նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելը)։ Նույն քրեական վարույթով ավելի ուշ հայտնաբերվել, ձերբակալվել, ապա՝ կալանավորվել է նաև «Վիտյա Թբիլիսկին»։ Վերջինիս անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է փոշեբյուրեղանման զանգված, իսկ Toyota մակնիշի ավտոմեքենայում՝ ատրճանակի նմանվող առարկաներ՝ «MY 2245» և «YT 3014» գրառմամբ: Նշանակվել են դատաքիմիական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ։ Ըստ փորձագետների եզրակացությունների՝ խուզարկությամբ Վ.Ա.-ի մոտ հայտնաբերված զանգվածը հանդիսանում է առանձնապես խոշոր չափերի «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, իսկ ատրճանակի նմանվող առարկաները ПМ /մակարով/ մոդելի «MY 2245» և «YT 3014» համարի 9մմ տրամաչափի ակոսափող հրազեն հանդիսացող ատրճանակներ են, որոնք, ինչպես նաև հայտնաբերված ընդհանուր 16 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտները հանդիսանում են ռազմամթերք:
Փաստի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) և 396-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, որոնք, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն կատարելու նպատակով, միացվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 324-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 5-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթին: Մ.Շ.-ի և Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։

Арсен Ереванский отпущен на свободу, суд признал неправомерным задержание «вора в законе»
Арсен Мкртчян (известный в криминальных кругах как Арсен Ереванский), задержанный в рамках уголовного производства по инциденту между «ворами в законе», произошедшему 17 ноября в Ереване, отпущен на свободу, его не арестовали.
Адвокат Овсеп Саркисян в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» сообщил, что орган, осуществляющий производство, не подал ходатайства об избрании Мкртчяну меры пресечения в виде заключения под стражу. При этом поданная в суд жалоба на решение о задержании Мкртчяна была удовлетворена.
Суд посчитал неправомерным задержание Мкртчяна. По словам адвоката, Мкртчян не признал себя виновным, поскольку не совершал противоправного деяния. На вопрос о том, проводились ли другие действия с его участием, состоялась ли очная ставка между «ворами в законе» - Арсеном Ереванским и арестованным Витей Тбилисским, адвокат дал отрицательный ответ.
Как напоминается, 17 ноября, около 16:00, на прилегающей к улице Давид Бека в Ереване территории между «ворами в законе» Арсеном Ереванским и Витей Тбилисским произошла потасовка, в которой участвовали и их сторонники. Во время потасовки ее участники нанесли друг другу удары,  нецензурно ругались. По данному факту было инициировано уголовное производство по признакам хулиганства.
Задержаны и следствию были переданы 12 участников инцидента, в том числе Арсен Мкртчян. В отношении них начато уголовное преследование по п.1 ч.2 ст. 297 УК РА (хулиганство, совершенное группой лиц). По тому же уголовному производству позже был обнаружен и задержан, а затем и арестован Витя Тбилисский. При личном досмотре у последнего была обнаружена масса, похожая на кристаллический порошок.
А в автомобиле марки «Toyota» были найдены предметы, похожие на пистолет, с надписями  «MY 2245» и «YT 3014». Назначены судебно-химическая и судебно-баллистическая экспертизы. Согласно заключению экспертов, обнаруженная у В.А. при обыске масса является метамфетамином в особо крупных размерах.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 335 (2 эпизода) и ч.3 ст. 396 УК РА, которое объединено в одно производство с делом по ч. 3 ст. 297, ч. 1 ст. 324 и п.5 ч. 3 ст. 324 УК РА. В отношении М.Ш. и В.А. инициировано публичное уголовное преследование.